Zanim włączysz, wyciągnij z pralki. Rachunki pójdą w dół

    W obecnych czasach, praktycznie każdy z nas zastanawia się nad tym, jak możliwe jest oszczędzanie pieniędzy, nie wprowadzając jednocześnie znaczących zmian w codziennym życiu. Okazuje się, że to realne. Na przykład zmiana sposobu prania może przyczynić się do niższych opłat za prąd i wodę.

    Podpowiadamy, jak oszczędzać na praniu.
    Podpowiadamy, jak oszczędzać na praniu.
    Źródło zdjęć: © Genialne.pl

    Można by przypuszczać, że korzystanie z pralki jest banalnie proste. Wkładamy ubrania, dosypujemy detergenty, uruchamiamy maszynę i gotowe. Jednak w rzeczywistości, ten z pozoru łatwy proces w rzeczywistości kryje wiele pułapek, które mogą znacznie obciążyć Twój budżet. Oto kilka porad, jak prać efektywnie, aby oszczędzać na prądzie, wodzie i co za tym idzie — na pieniądzach.

    Jak oszczędzać na praniu?

    Jednym z głównych błędów podczas prania jest nadmiernie wypełniany bęben. Jeżeli masz zwyczaj zapychania go ubraniami do granic możliwości, powinieneś to jak najszybciej zmienić. Zbyt pełna pralka nie jest w stanie działać w pełni efektywnie. W efekcie ubrania mogą nie zostać właściwie umyte (pozostaną plamy lub nieprzyjemny zapach). To z kolei prowadzi do konieczności prania ich ponownie, co zwiększa zużycie zarówno wody, jak i prądu. Aby tego uniknąć, należy upewnić się, że do pełnej pralki możesz bez problemu włożyć rękę. Jeśli to możliwe, możesz śmiało włączyć maszynę.

    Kolejny częsty i kosztowny błąd to ustawianie zawsze maksymalnej temperatury prania. Należy pamiętać, że wyższa temperatura bezpośrednio prowadzi do wzrostu zużycia energii elektrycznej. Im niższa temperatura wody, tym mniejsze będą Twoje rachunki. Odpowiedni wybór temperatury wpływa również na trwałość ubrań. Zawsze należy sprawdzić zalecenia producenta umieszczone na metkach i dostosować się do nich. Jeżeli producent zaleca pranie w temperaturze np. 30°C, nie należy wybierać wyższej, aby uniknąć kurczenia się lub innego uszkodzenia materiału. W przeciwnym razie, pieniądze wydane na zakup ubrania mogą okazać się zmarnowane.

    Kontynuacja artykułu znajduje się poniżej materiału wideo

    Jakie są inne kosztowne błędy w czasie prania?

    Czy uważasz, że większa dawka detergentu do prania zwiększy jego efektywność? Wielu ludzi myśli podobnie, jednak nie ma to podstaw w rzeczywistości. W rzeczywistości, używając większej ilości proszku czy płynu do płukania, tylko marnujesz środek czyszczący i pieniądze. Co więcej, nadmierna ilość detergentów sprawia, że pralka nie może ich całkowicie usunąć z ubrań. W rezultacie, po wyjęciu ich z maszyny, mogą wyglądać na zmatowione lub pokryte białymi śladami, co zmusi do ponownego prania (i ponownie podniesie rachunki za prąd i wodę).

    Aby oszczędzać na praniu, ważne jest uniknięcie jeszcze jednego błędu, który również wpływa na kostki rachunki i przyspiesza zużycie środków piorących. Chodzi o zbyt częste pranie pewnych części garderoby. Nie wszystkie części odzieży powinny trafiać do pralki po każdym noszeniu. Naturalnie, istnieje konieczność prania w przypadku bielizny osobistej, skarpet, rajstop, strojów kąpielowych, piżamy (jeśli nie zakładasz pod nią bielizny) oraz ubrań sportowych. Inne rzeczy warto prać, kiedy zauważysz na nich ślady potu lub plamy (choć te drobniejsze można usunąć także lokalnie).

    Wybrane dla Ciebie
    © Popularne.pl
    ·

    Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.