Tania, popularna i toksyczna. Sprawdź, o jaką rybę chodzi
Tilapia coraz częściej trafia na nasze stoły. Pojawią się jednak pewne obawy związane jedzeniem tej ryby. Dotyczą one przede wszystkim używania hormonów w celu przyspieszenia wzrostu, hodowli w zanieczyszczonym środowisku oraz obecności metali ciężkich w jej mięsie. Ale czy te obawy mają solidne podstawy? Czy spożywanie tilapii faktycznie może zagrażać zdrowiu?
Duża popularność tilapii wynika z tego, że jest ona tania i łatwo do dostępna. Liczne wątpliwości wywołuje jednak jej wpływ na zdrowie. Czy naprawdę powinniśmy wystrzegać się tej ryby? Przyjrzyjmy się bliżej faktom dotyczącym tej popularnej ryby.
Problem z nazwą - tilapia to jedna ryba, ale całe rodzina
Przede wszystkim należy zaznaczyć, że termin "tilapia" nie odnosi się do jednego gatunku ryb. Określa się nim całą rodzinę ryb pielęgnicowatych (Cichlidae), obejmującą wiele gatunków, z których w Polsce najbardziej popularne są tilapia czerwona oraz srebrna.
Co sprawia, że mięso tilapii może być toksyczne?
Na jakość mięsa tilapii duży wpływ mają warunkami, w jakich są hodowane te ryby. W wielu miejscach na świecie, takich jak Chiny, Wietnam, Honduras czy Indonezja, hoduje się je w przeludnionych basenach z wodą pełną zanieczyszczeń. Z powodu stosowania hormonów wzrostu oraz braku należytych kontroli sanitarnych w ciele ryb mogą być obecne szkodliwe substancje, takie jak metale ciężkich, w tym ołów, oraz bakterie.
Dlaczego warto kupować tilapie tylko z ekologicznych hodowli?
Negatywne opinie o tilapii odnoszą się najczęściej właśnie do masowo hodowanych ryb, które rozwijają się w nieodpowiednich warunkach, najczęściej w zanieczyszczonej wodzie. Mięso takich ryb - sprowadzanych głównie z Azji - może być skażone m.in. metalami ciężkimi, pestycydami i antybiotykami.
Na szczęście obecnie można także kupić tilapie pochodzące z ekologicznych, zrównoważonych hodowli, które przestrzegają obowiązujących norm i wysokich standardów. Również w Polsce funkcjonują takie hodowle, oferujące świeże ryby wysokiej jakości.
Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie tilapii?
- Unikaj zakupu mrożonej tilapii importowanej z Azji (Chiny, Wietnam, Indonezja, Honduras).
- Kupuj tilapię pochodzącą z certyfikowanych hodowli ekologicznych.
- Wybieraj świeżą tilapię, w postaci całych ryb lub filetów.
- Upewnij się, że ryba pochodzi z polskiej hodowli
Wybierając tilapię z polskich, certyfikowanych hodowli, masz gwarancję, że twoje danie będzie nie tylko zdrowe, ale również bezpieczne. Nie daj się zwieść atrakcyjnym cenom mrożonych ryb z Azji. Postaw na jakość i ciesz się bezpieczną tilapią bez żadnych obaw!