Nie przespałeś w nocy ani minuty? Twój mózg mógł się postarzeć o dwa lata
Odpowiednia liczba godzin snu dostarcza energii niezbędnej człowiekowi do działania przez cały dzień oraz zwiększa zdolności umysłowe, takie jak chociażby skupienie. Niestety, wielu ludzi ignoruje potrzebę snu i zarywa noce, nie zdając sobie sprawy z tego, jak niekorzystne mogą być skutki takiego postępowania. Brak odpowiedniej ilości snu prowadzi do... przyspieszonego starzenia się mózgu!
16.03.2024 15:07
Dostateczna ilości snu jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania mózgu. Sen pozwala na regenerację i odpoczynek. W dobie XXI wieku szybkie tempo życia często skłania nas do spędzania wieczorów na różnego rodzaju aktywnościach, takich jak czytanie, oglądanie filmów, imprezowanie czy długie rozmowy ze znajomymi. Jest to poważny błąd. "Journal of Neuroscience" (czasopismo naukowe) opublikowało badania, według których jedna bezsenna noc może postarzyć mózg nawet o 2 lata! Odkrycie to jest alarmujące. Jakie inne skutki może mieć brak snu?
Brak snu skutkuje starzeniem się mózgu
Problemy ze snem stały się dolegliwością wielu osób na całym świecie. Jednak coraz częściej zdarza się, że rezygnujemy ze snu nie z powodu problemów z zasypianiem, a z chęci dłuższej zabawy czy spędzenia czasu ze znajomymi. Warto pamiętać, że odpowiednia ilość snu dobrze wpływa na funkcjonowanie całego organizmu oraz sprzyja równowadze hormonalnej i poprawie stanu skóry.
20 lutego "Journal of Neuroscience" opublikowało fascynujące wyniki badań, według których brak snu wiąże się ze zmianami strukturalnymi w mózgu. Jak podaje z kolei serwis Poradnik Zdrowie, eksperci twierdzą, że niespanie przez całą noc może spowodować, że mózg zestarzeje się o rok, albo nawet o dwa lata.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Konsekwencje braku snu
Zgodnie z informacjami serwisu "livescience.com" przeprowadzono eksperyment, z którego wynika, że ludzie są w stanie nie spać przez maksymalnie 11 dni. Są to jednak ekstremalne i rzadkie przypadki. Niezbędną kwestią dla prawidłowego funkcjonowania jest zagwarantowanie sobie każdego dnia odpowiedniej dawki snu. Mowa o co najmniej sześciu godzinach. W przeciwnym razie oprócz problemów z koncentracją i przyswajaniem informacji, mogą pojawić się zmiany w zachowaniu, nastroju i samopoczuciu. Znacząco zmniejszy się też chęć do działania.
Czy proces starzenie się mózgu jest odwracalny?
Na szczęście badania opublikowane w czasopiśmie naukowym "Journal of Neuroscience" wskazują, że jeśli po bezsennej nocy dobrze się wyśpimy, to efekty starzenia się mózgu zostaną całkowicie znikną. Po przeprowadzeniu badania rezonansem magnetycznym u osób, które najpierw spędziły noc nie śpiąc, a następnie zregenerowały się, naukowcy stwierdzili, że efekt starzenia mózgu jest odwracalny. Zalecamy jednak dla zachowania dobrego zdrowia, aby zawsze starać się znaleźć czas na odpowiednią dawkę snu.