Czy za stłuczony słoik trzeba płacić? Prawo mówi jasno

    Robienie zakupów w supermarkecie może okazać się stresującym doświadczeniem, głównie gdy w przestrzeni handlowej gromadzi się sporo ludzi. Wówczas wystarczy jedynie chwila rozkojarzenia, aby przypadkiem zrzucić jakiś produkt z półki. Czy w sytuacji nieintencjonalnego zniszczenia przedmiotu zobowiązani jesteśmy pokryć jego wartość? Polski Kodeks cywilny precyzuje tę kwestię w sposób wyraźny.

    Kobieta sięga po słoik ogórków w sklepie
    Kobieta sięga po słoik ogórków w sklepie
    Źródło zdjęć: © Getty Images | sergeyryzhov

    09.03.2024 11:27

    Doświadczenie pokazuje, że rozbite butelki, porozrzucana mąka, potargane jajka lub zmiażdżone owoce to w sklepach codzienność. Wystarczy moment nieuwagi, by stać się uczestnikiem przykrego zdarzenia. Niekiedy przedmiot niechcący wypada nam z dłoni, a innym razem za zachowanie odpowiedzialne jest dziecko biegające między regałami.

    W takich okolicznościach, czy musimy uregulować koszt uszkodzonej rzeczy? To uzależnione jest od szczególnych warunków. Tłumaczymy, kiedy należy sięgnąć do portfela w zamian za produkt, a kiedy market nie posiada prawa domagać się od nas rekompensaty.

    Wystarczy krótka chwila roztrzepania, gwałtowne obrócenie się lub po prostu znużenie, by w sklepie doszło do stłuczenia. "Najczęściej na ofiary" wybierane są słoiki i jajka, zdarzające się wpadać masowo. W przypadku niezamierzonego zniszczenia artykułu czy musimy za niego zapłacić? Odpowiedź brzmi Nie, na co wskazuje art. 546 Kodeksu cywilnego, który brzmi: "sprzedawca jest obowiązany zapewnić w miejscu sprzedaży odpowiednie warunki techniczno-organizacyjne umożliwiające dokonanie wyboru rzeczy sprzedanej i sprawdzenie jej jakości".

    Uszkodziłeś towar w trakcie zakupów? Sprawdź, kiedy nie musisz za niego zapłacić

    Oznacza to, iż nie jesteśmy zobligowani do opłacenia nieświadomie zepsutego towaru, jeśli został on nieprawidłowo umiejscowiony. Jak to można stwierdzić? Dzięki systemowi monitoringu, który nieprzerwanie śledzi zarówno zachowania klientów, jak i pracowników kas. Jeśli zarejestrowane obrazy pokażą, że do uszkodzenia doszło na przykład przez przeładowanie półek, sklep nie ma prawa żądać od nas uregulowania należności. Rzecz ma się inaczej, gdy zniszczenie nastąpiło z naszej inicjatywy, na przykład poprzez niewłaściwe ściąganie produktu z półki. W takiej sytuacji to my ponosimy pełną odpowiedzialność za zaistniałą szkodę i zobowiązani jesteśmy ją pokryć.

    Dzieci, szczególnie te najmłodsze, często przemieszczają się po marketach w biegu. Niektóre z rodziców zdają się nie przykładać do tego większej wagi. Wystarczy chwila, a może dojść do rozbicia. Czy można w takim przypadku przywołać dziecko do odpowiedzialności? Nie, chyba że przekroczyło ono wiek 13 lat. Opiekun musi udowodnić, że podczas robienia zakupów pilnował swojego podopiecznego, a zdarzenie było nieszczęśliwym wypadkiem. Jeżeli nagranie uwidoczni, że dziecko było zostawione samo sobie, na rodzica spada obowiązek pokrycia wszelkich strat.
    Wybrane dla Ciebie
    © Popularne.pl
    ·

    Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.