Czwarty pedał w samochodzie. Po co się go montuje?

    W luksusowych autach, co może wydać się zaskakujące, czasami można napotkać na dodatkowy pedał, umiejscowiony przy drzwiach. Jego położenie na pierwszy rzut oka wydaje się być nieco niepraktyczne. Jesteś ciekaw, po co się tam znajduje?

    Pedał hamulca
    Pedał hamulca
    Źródło zdjęć: © Autokult | Marcin Łobodziński

    W pojazdach z manualną skrzynią biegów, gdzie liczba pedałów wynosi trzy, pojawia się dodatkowy, czwarty, odpowiedzialny za obsługę hamulca postojowego - powszechnie nazywanym "ręcznym", lecz w tym przypadku obsługiwany nogą. Funkcjonuje on na kilka sposobów.

    Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

    Czwarty pedał w samochodzie - pedał hamulca

    Ten element może pełnić funkcję wyłącznie pedału do zwalniania hamulca aktywowanego innym mechanizmem, np. dźwignią czy przyciskiem. Inna możliwość, jak ta przedstawiona na zdjęciu zakłada użytkowanie go w sposób dwukierunkowy. Po jego wciśnięci hamulec parkingowy jest aktywowany, a po kolejnym wciśnięciu dopiero dochodzi do hamowania.

    Takie rozwiązanie jest szczególnie popularne w samochodach z USA oraz w europejskich modelach luksusowych pojazdów wysokiej klasy. W ostatnich latach odchodzi się od ręcznego uruchamiania hamulca na poczet automatycznego - zwiększa komfort i bezpieczeństwo.

    poradniksamochódhamowanie
    Wybrane dla Ciebie
    © Popularne.pl
    ·

    Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.