Żywność z dodatkiem owadów. Ten kod pozwoli sprawdzić, czy masz ją w rękach
Próba dekodowania etykiet znajdujących się na opakowaniach artykułów spożywczych potrafi niekiedy przypominać starania o rozszyfrowanie dawnych pism. Te różnorodne znaki i terminy mogą wydawać się skomplikowane, jednakże pewne z nich mogą szczególnie przyciągnąć twoją uwagę. Warto np. wiedzieć, jak oznaczana jest obecność mąki ze świerszczy na opakowaniach żywności.
Rozstrzygnięcie Komisji Europejskiej dotyczące wprowadzenia na rynek produktów zawierających mąkę ze świerszczy przyczyniło się do wzrostu zainteresowania jadalnymi owadami. Od dnia 24 stycznia 2023 r., kiedy to regulacja KE została wprowadzona w życie, w sklepach można natknąć się na produkty zawierające Acheta domesticus, czyli świerszcza domowego.
Treść artykułu kontynuowana jest pod filmem wideo
Mąka ze świerszczy - oznaczenie. Gdzie dodawana jest mąka ze świerszczy?
Mimo że zarówno Komisja Europejska, jak i Agencja UE ds. bezpieczeństwa żywności przekonują nas o nieszkodliwości spożywania tych insektów, nie każdy z nas chciałby je jeść nie będąc tego świadomym. Dlatego warto wiedzieć, które oznaczenia na opakowaniach produktów spożywczych wskazują na zawartość mąki ze świerszczy.
Za sprawą decyzji Komisji Europejskiej, mąka ta może występować nie tylko samodzielnie, ale także jako element różnych produktów. Sproszkowane owady znajdziemy m.in. w niektórych ciastach, makaronach, batonach, pizzach czy bułkach. By mieć pewność, że zakupione przez nas artykuły spożywcze nie zawierają mąki ze świerszczy, należy dokładnie przeanalizować ich etykiety. Owady mogą ukrywać się pod takimi nazwami, jak:
- Acheta Domesticus ("mąka z" lub "proszek z"),
- Cricket powder,
- Tenebrio Molitor (larwy mącznika młynarego),
- Locusta Migratoria (szarańcza migracyjna).
Czerwony barwnik z owadów. Jakich nazw szukać na etykiecie?
Aczkolwiek mąka ze świerszczy to nie jedyna postać jadalnych insektów, jakie napotkać można w popularnych produktach spożywczych, które nabędziemy na co dzień. Występuje również specyficzny czerwony barwnik, znany na etykietach produktów jako: E120. Jest on wytwarzany z czerwców kaktusowych, insektów zamieszkujących obszary Ameryki Południowej oraz Meksyku.
Warto jednak pamiętać, że nie każdy producent posługuje się oznaczeniem "E120". Barwnik ten może być również wymieniony pod nazwami takimi jak koszenila, karminina, karmin, kwas karminowy, czy CI75470 (w branży kosmetycznej). Zapamiętanie tych terminów ma znaczenie, gdyż w odróżnieniu od mąki ze świerszczy, koszenila uznawana jest za substancję niebezpieczną i jej nadmierne spożywanie nie jest rekomendowane.