Znaleźli cenną skamieniałość. To zwierzę, które żyło 16 milionów lat temu
Grupa badaczy pochwaliła się odnalezieniem skamieniałości delfina słodkowodnego, którego wiek przekracza 16 milionów lat. To prehistoryczne zwierzę miało swoje siedlisko w obszarze Amazonii, w części należącej do Peru. Delfiny tego typu są niezwykle rzadkie i znajdują się na skraju wyginięcia.
30.03.2024 08:53
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
W opublikowanym artykule, który pojawił się w prestiżowym periodyku "Science Advances" przedstawiono wyniki badań nad skamieniałym delfinem. Szacuje się, że żył on przed około 16 milionami lat w regionie Amazonii. Znalezisko reprezentuje zwierzę o długości ciała między 3 a 3,5 metra, przystosowane do życia w środowisku słodkowodnym.
Cenna skamieniałość z Amazonii
Delfiny rzeczne, do których należało to prehistoryczne znalezisko, są jednymi z najrzadziej spotykanych waleni na świecie, a ich populacja znajduje się w stanie krytycznego zagrożenia.
Treść kontynuowana jest poniżej dołączonego materiału wideo.
Zaskakującym jest fakt, że współczesne delfiny rzeczne z Azji Południowej są najbliżej spokrewnione z przedstawicielem prehistorycznym, mimo iż bezpośrednie pokrewieństwo między tymi grupami nie zostało stwierdzone. Istnienie obydwu grup świadczy o dawnej różnorodności waleni, które zamieszkiwały różne zakątki Ziemi.
Zespół z Uniwersytetu w Zurichu w Szwajcarii opisał, największy dotychczas znaleziony, gatunek delfina rzecznego nazwany Pebanista yacuruna. Nazwa odwołuje się do mitologicznych wodnych mieszkańców Amazonii.
Gatunek ten zalicza się do rodziny Platanistoidea, która była obecna w oceanach od 24 do 16 milionów lat temu. Badacze podkreślają, że mimo oceanicznych przodków, ten gatunek przystosował się do życia w słodkiej wodzie.
W artykule zwrócono uwagę na problematyczny charakter prowadzenia badań paleontologicznych w Amazonii. Dostęp do skamieniałości jest możliwy wyłącznie w sezonie suchym, gdy poziom wód rzecznych obniża się, co odsłania skalne podłoże. Zanim nadejdzie pora deszczowa, która może zmyć te cenne okazy, muszą one zostać odnalezione i w odpowiedni sposób zabezpieczone.