Zacznij jeszcze przed kwietniem. Tuje dosłownie wystrzelą

    Prawidłowe nawożenie roślin ma kluczowe znaczenie dla ich zdrowego rozwoju. Zastanawiasz się, kiedy i czym nawozić tuje, kiedy zima dobiega końca? Oto kilka praktycznych wskazówek, które mogą okazać się przydatne.

    Kiedy nawozić tuje?
    Kiedy nawozić tuje?
    Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Adobe

    Żywopłoty z tui to częsty widok w polskich ogrodach. Ich gęstość i pełnia zapewniają prywatność i tłumią hałas z ulicy. Aby cieszyć się ich pięknem przez cały czas, ich właściwa pielęgnacja jest kluczowa. Podpowiemy, jak o nie zadbać wiosną.

    Nawożenie tui po zimie – na co zwrócić uwagę

    Warto jest nawozić tuje regularnie przez cały rok, aczkolwiek konieczne jest dostosowanie nawożenia do specyficznych potrzeb tych roślin w różnych porach roku. Jak właściwie je nawozić po zimie?

    Początek nawożenia najlepiej zacząć na wiosnę, a dokładnie w okresie wegetacyjnym, czyli od początku kwietnia do końca maja. W tym czasie rośliny intensywnie rosną, dlatego też nawóz powinien zawierać dużą ilość azotu, który wspomoże procesy wzrostu. Nie zapominajmy również o innych mikroelementach takich jak fosfor, potas, magnez i żelazo, które wpłyną na gęstość i wyrazistość zieleni naszego żywopłotu.

    W centrach ogrodniczych znajdziesz wiele dedykowanych mieszanki nawozowych, które gwarantują piękne, silne i zdrowe tuje. Pamiętaj, że równie dobry nawóz można przygotować samodzielnie, wykorzystując dostępne produkty.

    Doskonały nawóz z kuchennych odpadów

    Pierwszym sprawdzonym sposobem jest wykorzystanie dojrzałych bananów. Owoce wraz ze skórką kroimy na małe kawałki, zalewamy gorącą wodą i odstawiamy na dwa dni. Następnie odcedzamy płyn, którym podlewamy tuje. Ten nawóz idealnie sprawdzi się w maju.

    Innym źródłem nawozu może być gnojówka z pokrzyw zerwanych w maju. Do przygotowania takiego nawozu, wystarczy zalać pokrzywy wodą, naczynie przykryć i odstawić na tydzień. Kiedy zobaczysz, że woda zaczyna się pienić, nawóz jest gotowy do użycia. Następnie rozcieńczamy go wodą w stosunku 1:10 i podlewamy nim żywopłot.

    Wiele osób poleca też użycie wody, w której gotowane były ziemniaki oraz fusów z kawy. To prosty i ekologiczny sposób na domowy nawóz.

    Źródło artykułu:WP Kobieta
    Wybrane dla Ciebie
    © Popularne.pl
    ·

    Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.