Wypalenie zawodowe u kadry menedżerskiej - niepłynące wsparcie, presja, a wynagrodzenie na dalszym planie
W Polsce coraz częściej spotyka się problem wypalenia zawodowego. Badania wykazują, że ponad dwie trzecie polskich menedżerów doświadcza tego stanu. Wśród głównych przyczyn wskazuje się nieproporcjonalne do wysiłku wynagrodzenie oraz nadmierną ilość obowiązków.
Badania na temat wypalenia zawodowego wśród polskich menedżerów przeprowadziło Pluxee Polska (dawniej Sodexo) - informuje "Rzeczpospolita". Według raportu, 67 proc. menedżerów zmaga się z wypaleniem. Co więcej, aż 75 proc. z nich odpowiada za zarządzanie i koordynowanie zespołami składającymi się z pięciu osób.
Menadżerowie wskazują, co jest problemem
Co jest przyczyną tak dużej liczby menedżerów doświadczających wypalenia zawodowego? Jak informują badania, najczęściej wskazywane są niewystarczające wynagrodzenie (52 proc.), nadmiar obowiązków (50 proc.), brak uznania (39 proc.) oraz presja ze strony przełożonych (33 proc.).
Arkadiusz Rochala, dyrektor Pluxee Polska, zwraca uwagę, że menedżerowie średniego szczebla tradycyjnie otrzymują mniejsze dofinansowanie i posiadają ograniczone zasoby do realizacji zadań - pisze "Rzeczpospolita". Z kolei Magdalena Warzybok, partner i szefowa w firmie doradczej Kincentric, podkreśla, że wiele firm, aby zwiększyć efektywność i ograniczyć koszty, zamiast zatrudniać nowych pracowników, obciąża dodatkowymi obowiązkami cały zespół. W rezultacie "menedżer musi sobie radzić z frustracją przepracowanych pracowników".
Eksperci zaznaczają, że zawodowe wypalenia menedżerów oraz ich niezadowolenie mają wpływ również na pozostałych pracowników.
Ponadto, 38 proc. uczestników badań wskazało negatywne relacje i atmosferę w miejscu pracy jako powód swojego wypalenia zawodowego. Co więcej, wielu menedżerów i koordynatorów zaznacza, że nie otrzymują wsparcia od swojej firmy.
Tymczasem to właśnie menedżerowie średniego szczebla, którzy często są na początku swojej kariery i nie mają dużego doświadczenia w zarządzaniu ludźmi, wymagają dodatkowego mentoringu i coachingu - relacjonuje "Rzeczpospolita", cytując Rochalę.
Wypalenie zawodowe to globalny problem
Jak wygląda sytuacja na świecie? Jak się okazuje, problem z wypaleniem zawodowym wśród kadry menadżerskiej jest globalny. Badanie e-platformy Capterra wykazało, że 71 proc. menedżerów na świecie zmaga się ze stresem, przeładowaniem pracą i wypaleniem zawodowym - donosi "Rzeczpospolita".
Co istotne, to szczególnie dotyczy osób poniżej 35 roku życia. W tej grupie aż 76 proc. osób jest wypalonych zawodowo, a 40 proc. z nich szuka nowej, lepszej pracy. W przypadku menedżerów z ponad 10-letnim stażem, blisko jeden na pięć osób poszukuje nowych opcji zawodowych.