Włóż do zlewu i zakręć. To sposób hydraulika
Kiedy nasz zlew się zatka, mamy prawo się zdenerwować. W większości przypadków, w momencie gdy odpływ nie działa prawidłowo, sięgamy po dobrze znany preparat do udrażniania. Jednak eksperci w dziedzinie hydrauliki sugerują, że istnieją lepsze metody na odblokowanie zlewu.
24.03.2024 11:10
Przyczyna zablokowania zlewu często wynika z długiego okresu nieuwagi. Problem z zatkanym odpływem można jednak z łatwością uniknąć. Do zapchania zlewu przyczyniają się resztki pożywienia, tłuszcz, włosy, małe przedmioty czy artykuły higieniczne jak np. patyczki higieniczne. Ale co zrobić, gdy problem z zatkanym zlewem stanie się faktem?
Zlew można odetkać w prosty sposób
Rozpoznanie problemu z zatkaniem zlewu jest proste. Woda nie jest w stanie odpłynąć, z rur dobiega charakterystyczne bulgotanie, a nieprzyjemny zapach emanuje z odpływu. Zanim sięgniemy po popularny udrażniacz, bardziej zalecane jest wypróbowanie mniej agresywnych metod. Są one bardziej przyjazne dla środowiska oraz bezpieczniejsze dla użytkowników.
Kontynuacja artykułu poniżej materiału wideo
Aby wykonać domowy środek do czyszczenia zlewu, potrzebne będą ocet oraz soda oczyszczona. Większość gospodarstw domowych zawsze ma te produkty pod ręką. Aby stworzyć mieszankę, należy połączyć 500 ml octu z 4 łyżkami sody oczyszczonej. Należy pamiętać, że soda i ocet reagują ze sobą, więc należy wlać mieszankę do odpływu zaraz po przygotowaniu. Potem wystarczy zagotować około 1,5 litra wody i przelać ją do zlewu. Mieszanka octu i sody skutecznie usunie zatory w odpływie.
Jako alternatywę do sody i octu można zastosować kwasek cytrynowy. Wystarczy wsypać dwie małe torebki kwasku cytrynowego do odpływu, a następnie zalać go gorącą wodą. Kwasek rozpuści zgromadzone resztki jedzenia czy tłuszcz, sprawnie udrażniając rury.
Kolejnym sposobem jest wykorzystanie drutu albo wieszaka. Spróbuj delikatnie przekopać się przez zator, ale bądź ostrożny, aby nie uszkodzić rur.
Mocno zatkany zlew. Co robić?
Jeśli domowe metody zawodzą, konieczne może okazać się użycie metod mechanicznych. Zaleca się zacząć od najłatwiejszych rozwiązań, a w tym kontekście, najprostszą metodą jest wykorzystanie gumowego przepychacza. To podstawowe narzędzie, które pomaga w usunięciu nagromadzonej w zlewie wody. Ważne, by podczas jej używania zablokować otwór przelewowy jedną ręką.
Jeśli przepychacz nie przynosi oczekiwanych rezultatów, warto zwrócić się ku bardziej zaawansowanym narzędziom. Jednym z nich jest spirala kanalizacyjna, dostępna w sklepach budowlanych na działach z artykułami hydraulicznymi. Spirala powinna być wprowadzana do odsłoniętego syfonu i poruszana posuwistym ruchem, co efektywnie przepycha rurę. Wymaga to współpracy dwóch osób - jedna osoba powinna dzierżyć sprężynę, a druga kierować ją przez system hydrauliczny.