Wkładasz jedzenie do takich pojemników? Zastanów się nad tym dwa razy
Chyba każdy z nas przynajmniej raz doświadczył rozczarowania, kiedy w poszukiwaniu słodkiego deseru natknął się w zamrażalniku na pojemniki po lodach, które zamiast lodów, zawierały przyprawy takie jak koperek czy pietruszkę. Ten sposób przechowywania jest dość popularny, ale czy na pewno odpowiedni? Jak należy prawidłowo przechowywać żywność?
07.04.2024 10:50
Wykorzystywanie opakowań po lodach jako pojemników do zamrażania to tradycja, dzięki której pojemniki zyskują drugie życie na naszych kuchennych półkach. Jednak ta forma oszczędności może nieść za sobą więcej negatywów niż pozytywów. Część z nas może bronić tego zwyczaju, argumentując to wieloletnią praktyką bez negatywnych skutków. Ale czy potrzebujemy doświadczać bezpośrednich konsekwencji, aby przemyśleć swoje metody?
Czy można mrozić w pojemnikach po lodach?
Owszem, istnieją pewne metody, lecz musimy pamiętać o niebezpieczeństwach, jakie mogą nas spotkać. Wykorzystanie plastikowych opakowań po lodach do przechowywania żywności nie jest najlepszym pomysłem, gdyż plastik ten należy do tych, którzy powinni trafić do śmieci. Nasza chęć oszczędności w kwestii pojemników do mrożenia może mieć nieprzyjemny finał, gdyż wszelkiego rodzaju "przebiegłe" rozwiązania na ponowne użycie plastiku mogą uczynić naszą żywność szkodliwą.
Więcej informacji znajdziesz poniżej materiału wideo.
Mrożenie żywności w opakowaniach po lodach to zaledwie wstęp, a bardziej innowacyjni z nas mogą nawet podgrzewać w nich jedzenie, myć i używać wielokrotnie. Taki sposób przechowywania pokarmów niesie ze sobą wielkie ryzyko, ponieważ szkodliwe substancje z plastiku łatwo wchodzą w interakcje z potrawami, co może skutkować zatruciem. Czy istnieją sposoby, aby przechowywać żywność zdrowiej i bezpieczniej?
Jak najlepiej przechowywać żywność?
Zamiast gromadzić pojemniki po lodach, lepiej zainwestować w specjalne pojemniki przeznaczone do przechowywania pokarmów. Są one wykonane z bezpiecznych materiałów, które nie wpłyną na skład chemiczny jedzenia i mogą być bezpiecznie podgrzewane oraz mrożone. Specjalistyczne opakowania posiadają na swoich zewnętrznych powierzchniach znaki od producentów, informujące o przeznaczeniu danego pojemnika.
Do przechowywania jedzenia w lodówce najlepiej nadają się pojemniki wykonane ze szkła, porcelany lub stali nierdzewnej, które idealnie zachowają świeżość pokarmu. Bez obaw można w nich przechowywać mięso, lody, a nawet dania gotowe. Nie oznacza to jednak, że nadają się one do podgrzewania czy zamrażania, gdyż materiał, z którego są wykonane, mógłby nie wytrzymać ekstremalnych zmian temperatur.