Wiosną się zacznie. Zabezpiecz rośliny, nim będzie za późno

    Gdy temperatura rośnie, nasze ogrody mogą zostać zaatakowane przez szkodniki, które potrafią zniszczyć roślinność. Jednym z nich jest ćma bukszpanowa, której larwy w mgnieniu oka potrafią przekształcić zdrowe rośliny w wiotkie źdźbła. Co robić, aby się jej pozbyć? Skutecznym rozwiązaniem może być zastosowanie domowego środka.
    Jak pozbyć się larw ćmy bukszpanowej?
    Jak pozbyć się larw ćmy bukszpanowej?
    Źródło zdjęć: © Adobe Stock

    Odkryta w Polsce pierwszy raz w 2012 roku, ćma bukszpanowa bardzo szybko stała się zagrożeniem dla miłośników ogrodnictwa. Owad ten jest aktywny od wczesnej wiosny do późnej jesieni, powodując znaczne uszkodzenia w krzewach bukszpanu, będących jego ulubionym pożywieniem.

    Nie motyle, a ich larwy stanowią największe zagrożenie, ze względu na ich wyjątkową żarłoczność. Niszczą one nie tylko liście, ale także młode i zielone pędy, co może doprowadzić do całkowitego zniszczenia wcześniej zdrowych krzewów.

    Jak wygląda larwa ćmy bukszpanowej?

    Dorosłe osobniki mogą osiągać rozmiar do 4,5 cm długości. Larwy ćmy bukszpanowej wyróżniają się jasnozielonym kolorem ciała oraz czarnymi i białymi pasami, które przebiegają wzdłuż ich ciała, a także czarną głową. W miarę dojrzewania, larwy ciemnieją, a ich pasy i drobne włoski stają się lepiej widoczne. Co więcej, te szkodniki wolą ukrywać się wśród gęstych krzewów, co utrudnia ich zauważenie.

    Obecność gąsienicy ćmy bukszpanowej może zdradzać biała pajęczyna pojawiająca się między gałęziami oraz liście z poobgryzanymi brzegami. To ważne, aby pamiętać, że ćma bukszpanowa bardzo szybko się rozprzest

    rzenia, a jej żerowanie prowadzi do pojawienia się tzw. gołożerów, czyli pędów bez liści, które pokryte są przędzą.

    Jak wygląda larwa ćmy bukszpanowej?
    Jak wygląda larwa ćmy bukszpanowej?© Adobe Stock | HENRYK_NIESTROJ

    Domowy sposób na pozbycie się larw ćmy bukszpanowej

    Po zauważeniu pierwszych sygnałów pojawienia się ćmy bukszpanowej, należy jak najszybciej podjąć działania, by ją zwalczyć. Domowe środki mogą tutaj okazać się pomocne.

    Ćma bukszpanowa jest najbardziej aktywna nocą, stąd opryski należy przeprowadzać późnym wieczorem. Skutecznym sposobem jest oprysk z sody oczyszczonej – wystarczy dodać łyżkę sody do litra wody z niewielką ilością płynu do mycia naczyń. Rozpylenie tak przygotowanego roztworu na krzewy bukszpanu może przynieść pożądane efekty.

    Inna metoda to oprysk z octu i oleju rzepakowego – do pół litra wody dodaje się 4 łyżki octu i 3 łyżki oleju. Zastosowanie tak przygotowanego środka na zaatakowane krzewy pozwoli na szybkie pozbycie się larw.

    Skutecznym środkiem może być również oprysk z olejku neem, do przygotowania którego należy dodać10 ml olejku neem do litra wody z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Po nałożeniu roztworu na krzewy, ćmy powinny opuścić ogród.

    Źródło artykułu:WP Kobieta
    ogródlarwy owadówćma bukszpanowa
    Wybrane dla Ciebie
    © Popularne.pl
    ·

    Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.