Trzynastki nie dla każdego. Kto nie dostanie dodatku do emerytury?
Trzynasta emerytura stanowi dodatek dla osób pobierających świadczenia emerytalne i rentowe, przyznawany automatycznie każdemu, kto takie świadczenia otrzymuje. Istnieją jednak pewne ograniczenia. Kogo ominie to dodatkowe wsparcie finansowe?
W roku 2024, trzynasta emerytura zostanie przyznana każdej osobie pobierającej emeryturę, a jej wysokość będzie równa minimalnej emeryturze, czyli dokładnie 1620,67 zł netto.
Trzynasta emerytura - kto może ją otrzymać?
Które osoby mogą liczyć na to dodatkowe, roczne wsparcie finansowe? Środki te zostaną przelane na konta tych, którzy do dnia 31 marca 2024 roku będą mieli prawo do:
- emerytury (wliczając emeryturę pomostową, okresową emeryturę kapitałową oraz emeryturę częściową),
- renty z tytułu niezdolności do pracy (obejmującej renty dla inwalidów wojennych i wojskowych, renty wypadkowe),
- renty szkoleniowej,
- renty socjalnej,
- renty rodzinnej,
- rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego,
- świadczenia dla cywilnych niewidomych ofiar działań wojennych,
- nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego,
- świadczenia i zasiłku przedemerytalnego.
Kiedy będą wypłacać trzynastki?
Wypłata trzynastej emerytury zaplanowana jest na kwiecień 2024 roku. Jednak nie wszyscy otrzymają to dodatkowe świadczenie. "Gazeta Pomorska" wskazuje, że wyjątkami są osoby, które na dzień 31 marca 2024 roku nie będą miały przyznanego prawa do emerytury oraz te, które będą miały zawieszone prawo do jej otrzymywania.
Trzynasta emerytura nie przysługuje również sędziom i prokuratorom w stanie spoczynku oraz olimpijczykom, paraolimpijczykom i uczestnikom igrzysk dla osób głuchych, którzy pobierają specjalne emerytury olimpijskie - podsumowuje "Gazeta Pomorska".