Triki na wiosenną alergię. Warto wdrożyć już teraz

    Wielu z nas wiosnę kojarzy z czasem radości, lecz dla osób cierpiących na alergie, sezon pylenia może być wyzwaniem. Swędzące oczy, nieustanny katar i kaszel to dla nich codzienność. Czy istnieją sposoby na łagodzenie objawów alergii bez użycia lekarstw? Oto kilka praktycznych rad, które pomogą ci swobodniej oddychać!

    Te objawy alergii łagodzę w prosty sposób
    Te objawy alergii łagodzę w prosty sposób
    Źródło zdjęć: © Adobe Stock | sementsova321

    Dla alergików reagujących na pyłki roślin, początek wiosny niesie ze sobą wiele trudności. Alergeny rozprzestrzeniające się w powietrzu niestety nie znikną magicznie, a konieczność odnalezienia sposobu na poprawę samopoczucia staje się priorytetem. Niewielu zdaje sobie sprawę, że obfite kwitnienie może przynieść alergikom więcej problemów niż korzyści, dlatego lepiej jest zapobiegać niż leczyć.

    Jak łagodzić objawy alergii?

    Jeśli pyłki wiosenne sprawiają, że życie staje się uciążliwe, a nie chcesz izolować się od otoczenia, wypróbuj niektóre techniki, które z pewnością złagodzą symptomy alergii. W pierwszej kolejności ogranicz wyjścia do natury, gdzie występuje najwięcej drażniących substancji, a gdy zdecydujesz się na wyjście na zewnątrz lub aktywność na świeżym powietrzu, pamiętaj o noszeniu okularów przeciwsłonecznych oraz czapek lub kapeluszy. Zapobiegnie to dostawaniu się pyłków do oczu i ograniczy ich podrażnienie.

    Zobacz więcej w dalszej części materiału

    Korzystaj z zaufanych prognoz pogody i komunikatów dla alergików, by unikać kontaktu z negatywnymi czynnikami oraz planuj podróże w najbardziej odpowiednim czasie. Gdy już będziesz w trasie, zrezygnuj z otwierania okien w pojeździe, jak również z wycieczek rowerowych, które mogą przyczynić się do rozwoju astmy sezonowej. Co może pomóc w zmniejszeniu objawów alergii? Bez wątpienia przemywanie oczu i nosa solą fizjologiczną, a także dbanie o zwiększoną higienę po powrocie do domu.

    Ważne jest również regularne oczyszczanie przestrzeni mieszkalnej i wietrzenie pomieszczeń w momencie, gdy stężenie pyłków jest minimalne. Najlepiej przeprowadzać te czynności wieczorami lub po deszczu, przy filiżance herbaty ziołowej przygotowanej na bazie pokrzywy, ostropestu albo miłorzębu, które pomogą złagodzić stany zapalne wywołane alergią. Alternatywą może być miód, ale tylko ten pochodzący z pewnej pasieki, który wesprze odporność organizmu.

    Co aktualnie pyli w Polsce?

    Alergiczny sezon trwa w najlepsze, z kwietniem przynoszącym nasilenie pylenia przez brzozy, olchy, leszczyny oraz babki. W maju do akcji wkraczają natomiast trawy, pokrzywy i żyto, ale to nie koniec, bo latem pojawiają się problemy z bylicą. Jak zatem skutecznie eliminować alergię i czy to w ogóle możliwe? Osoby uczulone na pyłki mogą poddać się desensybilizacji, przyjmując małe dawki alergenów, co z czasem pozwala zwiększyć tolerancję organizmu. Jeżeli domowe metody łagodzenia objawów alergii okazują się nieskuteczne, wskazana jest wizyta u specjalisty.

    Wybrane dla Ciebie
    © Popularne.pl
    ·

    Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.