Ten wodospad jest wyższy od Niagary. Znajduje się w Polsce

    Kiedy myślisz o wodospadach, na pewno przychodzą Ci do głowy odległe, baśniowe miejsca, które można podziwiać jedynie na zdjęciach lub w dokumentach przyrodniczych. Jak się jednak okazuje, aby ujrzeć ten niezwykły spektakl natury na żywo, nie musisz kupować biletów na samolot. W Polsce znajduje się imponujący wodospad, przewyższający słynną Niagarę.

    Wodospad w Tatrach jest najwyższy na świecie.
    Wodospad w Tatrach jest najwyższy na świecie.
    Źródło zdjęć: © Getty Images, | Graduated Grey

    02.03.2024 10:23

    Często doceniamy to, co znajduje się daleko, nie zdając sobie sprawy z piękna, które mamy na wyciągnięcie ręki. I tak właśnie jest w przypadku najwyższego wodospadu w Polsce. Mało kto zdaje sobie sprawę, że również w naszym kraju znajdują się te imponujące strumienie wody i wcale nie trzeba planować wyjazdu do Stanów Zjednoczonych, aby je zobaczyć.

    Jaki jest największy wodospad na świecie?

    To pytanie z pewnością przemknęło przez twoje myśli przynajmniej raz w życiu, zwłaszcza w okresie szkoły podstawowej, kiedy to bez wątpienia znałeś na nie odpowiedź. Był to czas, kiedy sporo uczyliśmy się o wodospadach i odkrywaliśmy najbardziej urokliwe oraz wybitne ich przykłady na świecie. Takie zagadnienia często też pojawiają się w rozmaitych quizach i programach edukacyjnych, a nie każdy pamięta, jaką wysokość ma największy wodospad na świecie.

    Artykuł jest kontynuowany poniżej wideo

    Większość z nas zapewne wskaże na Niagarę, uznawaną za najsłynniejszy wodospad na świecie. Nie jest on jednak najwyższy. Prawdziwym rekordzistą jest Salto Angel, mierzący 979 metrów wysokości i znajdujący się w Wenezueli. Warto byłoby go zobaczyć na żywo, ale przecież i w Polsce posiadamy imponujący wodospad. Jest on blisko 20 metrów wyższy od Niagary i nie znajduje się w żadnym tajemniczym miejscu.

    Gdzie znajduje się największy wodospad w Polsce?

    Chcąc wybrać się do największego wodospadu w Polsce, musimy udać się w kierunku Tatr, a dokładniej Tatr Wysokich. Tam, przy potoku Roztoka usytuowana jest Wielka Siklawa, wodospad przewyższający sławną Niagarę. Swoim strumieniem oddziela Dolinę Pięciu Stawów Polskich od Doliny Roztoki. W najwyższym punkcie wodospad ma aż 70 metrów wysokości (podczas gdy Niagara ma 51 m wysokości)! Liczba kaskad Wielkiej Siklawy zależy od poziomu wody w Wielkim Stawie (zwykle są to od 2 do 4 kaskad). W czasie opadania wody obserwować można mgłę, tworzoną przez rozpryskujące się o tatrzańskie skały krople wody.

    Wielka Siklawa w Tatrach.
    Wielka Siklawa w Tatrach.© Adobe Stock | Bikej Barakus

    Na pewno zastanawiasz się, co oznacza termin siklawa? Wywodzi się on z języka węgierskiego i określenia Siklawa-vízesés, które można przetłumaczyć jako górski wodospad. Ze względu na swoje majestatyczne wymiary tatrzańska Siklawa otrzymała miano Wielkiej. Można się do niej bardzo łatwo dostać. Wystarczy podążać zielonym szlakiem turystycznym i przygotować się na co najmniej dwugodzinną wyprawę. Trasa będzie prowadziła od Wodogrzmotów Mickiewicza aż nad Wielki Staw. Nie zapomnij zabrać dobrego aparatu, który pozwoli uchwycić piękno tego miejsca.

    wodospadtatryniagara
    Wybrane dla Ciebie
    © Popularne.pl
    ·

    Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.