Tak zachowuje się nasze ciało w ostatnich chwilach. Lekarz mówi o czterech etapach

    Zachary Palace to lekarz geriatrii z Nowego Jorku, który przez wzgląd na swoją specjalizację wielokrotnie był obecny przy zgonach pacjentów. Jego doświadczenia połączone z rozległą wiedzą medyczną umożliwiły mu szczegółowe opisanie procesu umierania oraz jego faz, przez które przechodzi ludzki organizm.

    Są cztery etapy śmierci
    Są cztery etapy śmierci
    Źródło zdjęć: © Pexels

    Najpierw spada ciśnienie krwi

    Proces umierania różni się w zależności od stanu fizycznego osoby w tym momencie - czy śmierć następuje na skutek choroby czy przewlekłych problemów zdrowotnych, wpływa to na sposób reakcji ciała. Mimo różnic, cały przebieg prowadzi do stopniowego wygasania funkcji organizmu.

    Na początku można zaobserwować obniżenie ciśnienia krwi, co jak zauważa dr Palace, objawia się bladością skóry. Dr Palace zwraca uwagę, że palce mogą stać się zimne lub niebieskie, a odczuwalny puls jest bardzo słaby.

    Kolejnym elementem, który ulega zmianie, jest oddech, ulegający stopniowemu zwolnieniu. W przypadku, gdy ciało jest osłabione przez chorobę, może dochodzić do nieregularności w oddychaniu, co może przyspieszyć proces umierania.

    Więcej informacji znajdziesz poniżej, pod materiałem wideo.

    Tracisz przytomność, ale mózg czuwa

    Kolejna faza to utrata przytomności, choć naukowcy nie są jednomyślni co do całkowitej utraty świadomości w tym przypadku.

    Może występować okresowo niepokój lub dezorientacja. Jeśli nie, to po prostu będziemy stopniowo tracić przytomność. Umierający nie są świadomi swoich ust i gardła, więc mogą ciężko i głośno oddychać, ale nie będą tego robić w niepokojący sposób - napisała dr Kathryn Mannix, lekarka opieki paliatywnej w magazynie "Science Focus".

    Niezwykle interesujące są obserwacje dotyczące mózgu w ostatnich chwilach życia. Okazuje się, że mózg może nadal funkcjonować i reagować na bodźce słuchowe. Dr Palace podaje, że badania ujawniają zdolność mózgu umierającej osoby do reagowania na dźwięki, nawet w stanie całkowitej nieświadomości, aż do finalnych godzin życia.

    Specjalista podkreśla, że mózg osoby bliskiej śmierci, nawet nieprzytomnej, odbiera dźwięki w otoczeniu. Jednakże wciąż prowadzone są badania nad znaczeniem muzyki i innych dźwięków dla osób w stanie terminalnym.

    Źródło artykułu:o2pl
    Wybrane dla Ciebie
    © Popularne.pl
    ·

    Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.