Sposoby na ciągle psującą się pralkę. Mało kto je zna

    Bez pralki codzienne życie byłoby wyjątkowo skomplikowane, a zachowanie czystości stanowiłoby wielkie wyzwanie. Jeśli ostatnio zaczęło ci się wydawać, że twoja pralka nie funkcjonuje prawidłowo, wydaje z siebie nietypowe odgłosy, a ubrania wychodzą z niej nieświeże i nie do końca czyste, nadszedł czas na interwencję. Jak zadbać o dłuższą żywotność pralki?

    Kobieta wkłada ubrania do pralki
    Kobieta wkłada ubrania do pralki
    Źródło zdjęć: © Getty Images, | Guido Mieth

    03.03.2024 10:27

    Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak długo pralka może być użyteczna, to na pewno nie zdajesz sobie sprawy, jak wielki masz na nią wpływ. Nie ma sensu czekać na pierwsze oznaki awarii, lepiej podjąć działanie już dziś. Urządzenie nie oczyści się samo z kamienia, nieprzyjemnego zapachu czy grzybów. Więc przygotuj się do pracy i odkryj, jak za pomocą domowych metod możesz przedłużyć żywotność pralki.

    Jak wydłużyć żywotność pralki?

    Pralka potrzebuje naszej uwagi, co oznacza, że poza wrzucaniem do niej ubrań, musimy także zawczasu zadbać o jej konserwację i regularne czyszczenie. Gdy ją zaniedbamy, szybko może dojść do awarii. Nie potrzebujesz drogich środków czyszczących czy pomocy specjalisty. Możesz samodzielnie, tanio i efektywnie dać pralce drugie życie.

    Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

    W idealnym świecie powinieneś zacząć dbać o pralkę już od momentu jej zakupu, aby uniknąć nagromadzenia się brudu, kurzu i pleśni. Jeśli będziesz to ignorować, może się okazać, że twoje ubrania zaczną nieprzyjemnie pachnieć, a pralka zacznie wibrować i hałasować podczas prania. Zamiast udawać, że problem nie istnieje, postaw na domowe środki czyszczące i zastosuj je, twoje finanse również na tym skorzystają.

    Domowy sposób na wydłużenie życia pralce

    Chcąc przedłużyć funkcjonowanie pralki, sięgnij do kuchni po ocet, który świetnie i szybko radzi sobie z brudem oraz pleśnią. Ten prosty środek skutecznie dezynfekuje i czyści wnętrze pralki, kosztując przy tym niewiele. Wystarczy, że wlejesz ocet do bębna i dozownika, a potem uruchomisz urządzenie "na pusto" w wysokiej temperaturze. Aby uniknąć awarii pralki, użyj również sody oczyszczonej, którą możesz aplikować osobno lub w połączeniu z octem. Po zakończonym cyklu otwórz drzwiczki pralki, by bęben mógł wyschnąć.

    Tym samym domowym detergentem przeczyść również uszczelkę gumową pralki, gdyż to tam kryje się najwięcej zabrudzeń, włosów i pleśni. Ważne dla długowieczności pralki jest również dbanie o czystość szuflady na proszek. Mało kto zdaje sobie sprawę, że proszek tworzy osad i z czasem zaczyna wydzielać nieprzyjemny zapach. Skuteczne wyczyszczenie szuflady wymaga jej wyjęcia i namoczenia w ciepłej wodzie z dodatkiem kwasku cytrynowego, dzięki czemu zabrudzenia łatwo odejdą, a ty tym samym znacząco wydłużysz życie swojej pralki.

    pralkaczyszczenie pralkiagd
    Wybrane dla Ciebie
    © Popularne.pl
    ·

    Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.