Setki pokrzywdzonych. W Kościele pojawia się skarga za skargą

    Od 2017 roku funkcjonuje projekt "Zranieni w Kościele", który zapewnia telefon zaufania dla ludzi, których skrzywdziła instytucja kościelna. Z dostępnych informacji wynika, że w ciągu tych pięciu lat odbyły się rozmowy z ponad 600 osobami będącymi ofiarami wykorzystywania seksualnego.

    Telefon zaufania dla ofiar przemocy w Kościele działa od pięciu lat.
    Telefon zaufania dla ofiar przemocy w Kościele działa od pięciu lat.
    Źródło zdjęć: © Adobe Stock

    W ostatnim czasie nastąpił gwałtowny wzrost skandali seksualnych, w które zamieszany był polski Kościół. Wiele spośród tych wydarzeń odnosiło się do aktów pedofilii popełnianych przez duchownych, zarówno obecnie, jak i w przeszłości. To pobudziło publiczne debaty o potrzebie pociągnięcia do odpowiedzialności hierarchów kościelnych za te czyny oraz ukaranie tych, którzy są winni organizacji tych zbrodni.

    Program "Zranieni w Kościele" jest jednym z działań, którego celem jest wsparcie ofiar przemocy seksualnej. Ten projekt oferuje wszechstronną pomoc osobom, które doświadczyły trudnych przeżyć w relacjach z przedstawicielami duchowieństwa.

    Kontynuacja artykułu poniżej materiału wideo

    Telefon zaufania pomógł setkom osób

    W ramach tego programu od 2019 roku działa dedykowany telefon wsparcia. Oferuje on pomoc psychologiczną dla tych, którzy pragną omówić kwestie związane z przemocą seksualną w Kościele.

    Okazuje się, że w przeciągu pięciu lat działania tej linii, terapeuci przeprowadzili 601 rozmów z ofiarami przemocy seksualnej. Wydarzyło się to w trakcie 268 sesji telefonicznych zorganizowanych przez specjalistów. O projekcie informowano również poprzez dystrybucję specjalnych afiszy do parafii katolickich i prawosławnych na terenie całego kraju.

    Telefon zaufania dla osób skrzywdzonych przez Kościół działa już pięć lat. Zainteresowani mogą uzyskać wsparcie każdego wtorku od 19:00 do 22:00, dzwoniąc pod numer 800-280-900. W tych godzinach dyżurujący psychoterapeuci świadczą nie tylko wsparcie emocjonalne, ale również konsultacje prawne.

    Źródło artykułu:o2pl
    Wybrane dla Ciebie
    © Popularne.pl
    ·

    Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.