Od maja zmiany dla palaczy. Wchodzi specjalny rejestr

    Wkrótce zapanują nowości w zasadach rejestrowania produktów z tytoniem. System Track&Trace, który do tej pory skoncentrowany był głównie na papierosach i tytoniu do skręcania, już w nadchodzących tygodniach zostanie rozszerzony.
    Od maja zmiany dla palaczy. Wchodzi specjalny rejestr
    Źródło zdjęć: © WP | Mateusz Madejski

    Na chwilę obecną system Track&Trace obejmuje głównie papierosy i tytoń do manualnego skręcania. Jednakże od 20 maja 2024 roku, zakres systemu rozszerzy się o dodatkowe wyroby tytoniowe.

    Ponieważ te dodatkowe produkty do tej pory nie były wyposażone w nalepki akcyzowe, które pełnią funkcję zabezpieczającą, wprowadzenie efektywnych metod ochrony jest konieczne – zaleca dokument.

    Ważna zmiana dla palaczy

    Z tego względu, planuje się, że od 20 maja 2024 r. w ramach systemu Track&Trace, zostanie znacznie poszerzony zasięg produktów tytoniowych podlegających temu systemowi, włączając w to takie produkty jak tytoń do żucia czy snus, które również będą musiały spełnić wymagania zabezpieczeń zgodnie z art. 3 decyzji wykonawczej Komisji Europejskiej (UE) 2018/576.

    To poszerzenie dotyka m.in. cygar, cygaretek, tabaki i tytoniu do fajek wodnych. Motywacją dla tych zmian jest pragnienie skuteczniejszego przeciwdziałania nielegalnej dystrybucji tytoniu, ochrony zdrowia publicznego oraz wsparcia budżetu państwa.

    Ponadto, miejsca, w których oferowane są produkty tytoniowe, muszą się zarejestrować w systemie Track&Trace. Jest to główny wymóg wobec detalistów w kontekście funkcjonowania tego systemu, a jego niewypełnienie może skutkować zakazem zakupu tytoniu od dostawców począwszy od 20 maja 2024 roku.
    Przepisy dotyczące systemu Track&Trace w Europie zostały włączone do krajowego porządku prawnego przez ustawę z dnia 22 lipca 2016 roku o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed negatywnym wpływem tytoniu i wyrobów tytoniowych.
    Podstawowe zabezpieczenie wymagane przez system Track&Trace, stosowane na opakowaniach papierosów i tytoniu do ręcznego skręcania, stanowią etykiety akcyzowe, z wyjątkiem kwot zwolnionych z akcyzy sprzedawanych w strefach wolnocłowych dla osób udających się do krajów spoza UE.

    Rynek wyrobów tytoniowych w Polsce

    Z informacji "Pulsu Biznesu" wynika, że papierosy są ważnym źródłem dochodów dla budżetu Polski. "W 2022 roku z akcyzy na tytoń do budżetu wpłynęło ponad 25 mld zł, a dodatkowo kilka miliardów z VAT. Szacunki na 2023 rok nie są jeszcze dostępne, jednak przewiduje się, iż te kwoty mogą być wyższe," - donosi źródło.
    Bojan Stoevski, dyrektor generalny Imperial Tobacco Polska, uważa, że polski rynek tytoniowy zachował się bardzo dobrze w ostatnim czasie.
    Wyraził on w rozmowie z gazetą, że pomimo zmiany preferencji konsumentów, obserwujemy wzrost sprzedaży, co jest fenomenem na tle innych, większych rynków europejskich. Ten sukces można przypisać intensyfikacji walki z nielegalną sprzedażą oraz cenom, które są atrakcyjne także dla konsumentów z sąsiadujących państw.
    Artykuł podkreśla, że postęp w branży jest widoczny również dzięki częściowo ujawnionym danym operacyjnym i finansowym globalnych korporacji tytoniowych. Lider rynkowy, Philip Morris International (PMI), po trzech kwartałach 2023 roku odnotował, że w Europie zamówienia na papierosy oraz wkłady z podgrzewanym tytoniem od stycznia do września zmniejszyły się o 1,6 proc., podczas gdy w Polsce zanotowano wzrost o 9 proc. – zaznacza się.
    Źródło artykułu:PAP
    palaczeakcyzawyroby tytoniowe
    Wybrane dla Ciebie
    © Popularne.pl
    ·

    Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.