Przeszedł na emeryturę w wieku 65 lat. Taką kwotę otrzymuje z ZUS
Problem z emeryturami o wartościach dosłownie groszowych staje się coraz większy z każdym rokiem. Polskie przepisy prawne zostały zaprojektowane w taki sposób, że nawet przy ustalonych minimalnych kwotach świadczeń, emerytura może wynosić symboliczne grosze.
Jak powszechnie wiadomo, emerytury w naszym kraju nie zawsze są na odpowiednim poziomie, tym samym nie spełniając oczekiwań wielu seniorów. Ich świadczenia często nie wystarczają na pokrycie nawet najbardziej podstawowych życiowych potrzeb. Dodatkowo, coraz więcej osób otrzymuje z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) świadczenia na minimalnym poziomie. Obecnie najmniejsza wypłacana emerytura to tylko 1 grosz.
Dosłownie groszowe emerytury
Informacje opublikowane zeszłej jesieni przez ZUS wskazują, że rekordowo niską emeryturę, wynoszącą zaledwie 1 grosz, otrzymuje 63-letnia kobieta. Jej aktywność zawodowa ograniczyła się do zaledwie jednego dnia pracy na umowie zlecenie, co przełożyło się na zgromadzenie jedynie 2,98 złotego kapitału emerytalnego – jak donosi portal o2.pl.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Miliarder zdradza "wielką ściemę" w handlu częściami samochodowymi Maciej Oleksowicz Inter Cars #19
Inny przykład, w województwie kujawsko-pomorskim najniższa emerytura to 5 groszy, którą pobiera kobieta, będąca na emeryturze od momentu osiągnięcia wieku emerytalnego. Pracowała przez sześć lat, jednak składki emerytalne do ZUS odprowadzała tylko przez trzy miesiące.
Z kolei w województwie podlaskim, najmniejsze świadczenie emerytalne wynosi 13 groszy i przysługuje mężczyźnie, który przeszedł na emeryturę w wieku 65 lat, po przepracowaniu na umowie cywilno-prawnej 26 dni. Tymczasem w Małopolsce, z tarnowskiego oddziału ZUS, wypłacana jest emerytura w wysokości zaledwie 25 groszy – jak informuje o2.pl.
Skąd pochodzi problem groszowych emerytur?
W chwili obecnej minimalna emerytura w Polsce wynosi 1588,44 zł brutto. Pomimo tego, niemal 397 tysięcy seniorów otrzymuje świadczenia niższe niż minimalne. Prognozy zakładają, iż problem ten będzie się pogłębiał w nadchodzących latach.
Tzw. emerytura groszowa przysługuje osobom, które osiągnęły wiek emerytalny (60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn), ale nie spełniają wymogu odpowiedniego stażu pracy (20 lat dla kobiet, 25 lat dla mężczyzn), co jest warunkiem uzyskania minimalnego świadczenia.
Prawo w Polsce zostało skonstruowane w taki sposób, że wystarczy jeden dzień pracy, by zasługiwać na emeryturę, nawet jeśli jej kwota ogranicza się do groszy, co obecnie ma miejsce.