Projekt ustawy emerytalnej. Dla niektórych nawet 6000 zł

    Prace nad nową ustawą dotyczącą przyznawania honorowych świadczeń dla osób, które przekroczyły wiek 100 lat, zostały już zapoczątkowane. Obecnie taka emerytura honorowa to kwota 6246,13 zł brutto miesięcznie, którą otrzymują najstarsi obywatele Polski aż do końca swoich dni.

    Jest już  projekt ustawy ws. emerytury honorowej
    Jest już projekt ustawy ws. emerytury honorowej
    Źródło zdjęć: © Adobe Stock | vivoo

    15.03.2024 09:16

    Zalogowani mogą więcej

    Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

    Według doniesień dziennika "Fakt", posłowie argumentują, że sposób oraz kryteria przyznawania takiego wsparcia powinny znaleźć swoje umocowanie w specjalnej ustawie, co wynika z obowiązujących reguł konstytucyjnych. Do tej pory kwestie te były regulowane na mocy decyzji wewnętrznych, które zapadły wiele lat temu w zupełnie innej rzeczywistości politycznej i społecznej.

    Świadczenie honorowe. Jest projekt

    Beneficjentami nowego rodzaju wsparcia mogliby być obywatele Rzeczypospolitej Polskiej, którzy świętują swój setny rok życia. Warunkiem jest posiadanie na dzień przed miesiącem, w którym przysługuje wypłata, prawa do jakiegokolwiek świadczenia emerytalnego lub rentowego.

    Projekt ustawy przewiduje, że prawo do świadczenia honorowego zostanie przyznane automatycznie, w momencie osiągnięcia stulecia. Podkreślono również, że świadczenie to będzie wypłacane w stałej kwocie, odpowiadającej sumie bazy w dniu ukończenia 100 lat, ale jednocześnie bez przyszłych waloryzacji, co oznacza stałą wypłatę na tym samym poziomie przez cały czas pobierania świadczenia - podaje "Fakt".

    Aktualna wysokość świadczenia honorowego to 6246,13 zł brutto.

    Co istotne, ww. kwota jest przyznawana stulatkom bez względu na inne otrzymywane przez nich świadczenia, takie jak emerytura czy renta.

    Źródło artykułu:money.pl
    gospodarkaemerytura honorowaemerytura
    © Popularne.pl
    ·

    Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.