Pomagasz sąsiadom? Państwo może ci to wynagrodzić

    Usługi świadczone przez sąsiadów mają na celu rozstrzygnięcie spraw prawnych dotyczących opieki nad osobami, z którymi nas nie łączy pokrewieństwo. Pomocną dłoń może wyciągnąć sąsiad, który z kolei otrzymuje za to odpowiednie wynagrodzenie. Taka pomoc najczęściej jest korzystna obu stron.

    Usługi sąsiedzkie dla mieszkańców gmin.
    Usługi sąsiedzkie dla mieszkańców gmin.
    Źródło zdjęć: © Genialne

    W twoim otoczeniu na pewno znajdują się ludzie, których dotknęła potrzeba dodatkowego wsparcia. Być może cierpią z powodu choroby lub utracili kogoś z rodziny. Usługi sąsiedzkie, które zaczęły funkcjonować od 1 listopada 2023 roku, są nakierowane na dobrowolne wsparcie społeczne, za które przewidziano wynagrodzenie. Aby móc otrzymać zapłatę za tego typu usługi, konieczne jest spełnienie określonych kryteriów.

    Co to są usługi sąsiedzkie?

    Z dniem 1 listopada 2023 roku zaczęła obowiązywać decyzja, która określa zasady niesienia pomocy sąsiadom niezdolnym do samodzielnego wykonywania pewnych czynności. Wcześniej takie wsparcie było możliwe głównie dzięki projektom lub inicjatywom rządowym. Obecnie każdy mieszkaniec gminy może angażować się w pomoc, za którą otrzyma należną rekompensatę finansową. Jakie zadania wchodzą w skład usług sąsiedzkich?

    • Zaspokajanie podstawowych potrzeb życiowych;
    • opieka higieniczna i pielęgnacyjna na poziomie podstawowym (czyli taka, która nie wymaga specjalnego przygotowania);
    • zapewnienie możliwości kontaktu z otoczeniem.

    Kontynuacja artykułu znajduje się pod materiałem wideo.

    Kto może ubiegać się o pomoc?

    Usługi sąsiedzkie skierowane są do osób poważnie chorych, starszych, samotnych, które z różnych przyczyn wymagają opieki osób trzecich, lecz nie są w stanie samodzielnie jej zorganizować. Wyjaśniony został dokładniejszy podział, określający, które osoby mogą oczekiwać wsparcia od sąsiada. Pierwsza grupa to osoby samotnie prowadzące gospodarstwo domowe. Kolejna to te, które nie wstąpiły w związek małżeński i nie mają potomków ani przodków (dzieci, rodziców, wnuków, dziadków).

    W niektórych sytuacjach osoba potrzebująca może dostać pomoc, nawet jeżeli ma współmałżonka czy rodzinę. Wystarczy, że mieszka samotnie i członkowie jej rodziny nie są w stanie zapewnić niezbędnego wsparcia. Co ważne, nowe regulacje nie biorą pod uwagę sytuacji materialnej przyszłego beneficjenta. Poziom dochodu nie jest tu istotny.

    Usługi sąsiedzkie — kto może pomagać?

    Dodatkowe kryteria dotyczą osób, które zamierzają świadczyć pomoc w ramach usług sąsiedzkich. Wymagania to m.in.:

    • ukończenie 18 roku życia;
    • nie bycie członkiem rodziny osoby potrzebującej pomocy;
    • nie mieszkanie z osobą potrzebującą pomocy w ramach osobnej jednostki rodziny (małżonek, przodek lub potomek);
    • zdolność do działania zarówno fizycznie jak i psychicznie;
    • mieszkanie blisko osoby w potrzebie;
    • posiadanie kursu pierwszej pomocy; akceptacja osoby wymagającej pomocy.

    Gmina ma możliwość współpracy z opiekunami-sąsiadami, która będzie regulowana umową (przeważnie umowa zlecenia). Rolę w zakresie usług sąsiedzkich pełni gmina, więc pewne kryteria mogą się różnić w zależności od miejsca zamieszkania.

    Jakie wynagrodzenie za usługi sąsiedzkie?

    Rada gminy w uchwale przedstawi, w jaki sposób będą udzielane usługi opiekuńcze. W ten sposób zostaną określone szczegółowe dane dotyczące wynagrodzeń, które zależą od różnych czynników, jak wymiar pracy, zakres świadczeń czy ulgi. Każda gmina ustala swoje normy, stąd niemożliwe jest podanie jednoznacznej kwoty, jaką można zarobić, pomagając sąsiadowi.

    pomoc społecznapomoc starszymsąsiedzi
    Wybrane dla Ciebie
    © Popularne.pl
    ·

    Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.