Pingwiny na Antarktydzie zagrożone. Ptasia grypa może je zdziesiątkować

    Badacze po raz pierwszy stwierdzili istnienie wyjątkowo niebezpiecznego patogenu ptasiej grypy na terenie Antarktydy. Zagrożenie to może stanowić poważne niebezpieczeństwo dla licznych kolonii pingwinów. Mimo przeszkód wynikających z odległości i barier naturalnych wirus dotarł na Antarktydę, jak poinformował Hiszpański Instytut Naukowy.

    Kolonia pingwinów. Zdjęcie ilustracyjne
    Kolonia pingwinów. Zdjęcie ilustracyjne
    Źródło zdjęć: © Getty Images | Fritz POLKING/GAMMA-RAPHO

    28.02.2024 08:18

    Agencja Reutera informuje, że na kontynentalnej Antarktydzie po raz pierwszy zidentyfikowano wirusa ptasiej grypy. "To odkrycie demonstruje, że wirus o wysokiej zjadliwości dotarł na Antarktydę mimo istniejących odległości i naturalnych barier oddzielających ten kontynent od reszty świata" - przekazuje hiszpańskaorganizacja CSIC.

    Wykrycie wirusa potwierdzono w sobotę na podstawie próbek pobranych od martwych zwierząt. Ptaki te zostały odnalezione przez zespół badaczy z Argentyny niedaleko bazy Primavera na Antarktydzie. "Analiza jasno wykazała, że ptaki były nosicielami podtypu H5 ptasiej grypy, przy czym przynajmniej jeden z martwych osobników był zainfekowany szczepem ptasiej grypy o dużej śmiertelności" - oświadczyło CSIC.

    Zagrożenie dla pingwinów

    Odkryto również, że wirus H5N1, który w ostatnim czasie poważnie zredukował populacje ptaków na całym świecie, pojawił się wśród pingwinów gentoo. Badacze sygnalizują, że przeniesienie się ptasiej grypy na Antarktydę zagraża dużym koloniom pingwinów zamieszkującym południową część tego regionu.

    Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

    Według informacji podanych przez agencję Reutera, setki tysięcy pingwinów zbierają się w tłocznych koloniach na kontynencie oraz sąsiednich wyspach. Ich skupiska w tej lokalizacji mogą przyspieszyć rozprzestrzenianie się śmiercionośnego patogenu.

    Źródło: Reuters
    Źródło artykułu:Reuters
    Wybrane dla Ciebie
    © Popularne.pl
    ·

    Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.