Ochrona przed kleszczami. Czy ciastko cynamonowe to game changer?

    Wraz z nadejściem wiosennych dni, coraz chętniej udajemy się na spacery do lasu, aby cieszyć się czasem wolnym na łonie natury. Jednak ta pora roku wiąże się również z zagrożeniem ze strony kleszczy. Oto kilka wskazówek, jak skutecznie oddalić te nieprzyjemne insekty poprzez odpowiednią dietę.

    Kobieta spacerująca po lesie pełnym kleszczy
    Kobieta spacerująca po lesie pełnym kleszczy
    Źródło zdjęć: © Getty Images | 24K-Production

    Musimy być świadomi, że kleszcze są nosicielami wielu chorób niebezpiecznych zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Szczególnie w okolicach marca i kwietnia zauważalny jest wzrost ich aktywności. Mimo to wiele osób lekceważy te zagrożenia i nie podejmuje odpowiednich środków ostrożności. Warto zaznaczyć, że nawet pojedyncze ugryzienie kleszcza może narażać nas na takie choroby, jak na przykład bolerioza. Jak zatem zabezpieczyć się przed tymi pasożytami? Okazuje się, że wystarczy spożyć nieco... aromatycznych przypraw!

    Co odstrasza kleszcze u ludzi?

    Na rynku dostępnych jest mnóstwo środków odstraszających takich jak spraye, maści czy inne akcesoria, które mają na celu ochronę przed kleszczami. Niektóre z nich faktycznie działają, jednak inne to niestety tylko marnowanie pieniędzy. Przed wyprawą do lasu bądź miejsca o bujnej roślinności, kluczowe jest odpowiednie zabezpieczenie. Konieczne jest ubranie się w odzież zakrywającą ramiona i nogi oraz zastosowanie sprayu odstraszającego kleszcze.

    Kontynuacja artykułu pod materiałem wideo

    Interesujące jest to, że kleszcze nie cierpią zapachu cynamonu. Dlatego też warto przed wyjściem na spacer zjeść przekąskę z cynamonem. Świetnym pomysłem jest także użycie perfum o zapachu cynamonu. Najlepiej jednak zabrać ze sobą około dwóch łyżeczek cynamonu zapakowanego do małego woreczka, który można umieścić w kieszeni kurtki czy spodni.

    Jakie choroby roznoszą kleszcze?

    Warto wiedzieć, że dorosłe okazy kleszczy pospolite wykazują długość od 2,5 do 4 mm i atakują zarówno ludzi, jak i zwierzęta. Ich ugryzienie może prowadzić do rozwoju różnorodnych chorób. Jedną z najpoważniejszych jest kleszczowe zapalenie mózgu, przy czym eksperci podają, że od 10 do 15 procent kleszczy może być zarażonych wirusami powodującymi tę chorobę. Równie groźna jest borelioza, manifestująca się przede wszystkim zmianami skórnymi, a w późniejszym stadium mogą pojawić się dodatkowo zapalenia mięśni i stawów czy nawet paraliż nerwów.

    Każde ugryzienie kleszcza wymaga naszej uwagi. Należy jak najszybciej usunąć owada z ciała i dla świętego spokoju skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu, który podejmie decyzję o ewentualnych dalszych badaniach.

    Wybrane dla Ciebie
    © Popularne.pl
    ·

    Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.