Nalej do drugiej komory. Tańsza alternatywa dla płynu do płukania

    Ocet posiada szerokie spektrum zastosowań domowych, od czyszczenia i dezynfekcji różnorodnych powierzchni, po nieoczywiste wykorzystanie jako dodatek do prania odzieży. Warto wiedzieć, że ten niepozorny produkt może z powodzeniem zastąpić płyn do płukania tkanin.

    Ocet zastąpi m.in. płyn do płukania tkanin
    Ocet zastąpi m.in. płyn do płukania tkanin
    Źródło zdjęć: © Adobe Stock

    20.03.2024 13:01

    Zalogowani mogą więcej

    Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

    W każdej domowej przestrzeni ocet jest kluczowym elementem utrzymania porządku w sposób ekonomiczny i efektywny, nie wymagając sięgania po mocne środki chemiczne, które wielu z nas preferuje omijać. Jego zastosowanie w czyszczeniu gwarantuje bezpieczeństwo dla mieszkańców, w tym zwierząt domowych i dzieci, dla których inne preparaty mogłyby stanowić zagrożenie.

    Kontynuacja artykułu poniżej materiału wideo

    Niezastąpiony w kuchni. Ocet wyczyści wszystko

    Do czyszczenia powierzchni takich jak blaty kuchenne, zlewy, piekarniki, mikrofalówki czy lodówki, ocet jest idealny. Rozcieńczony w wodzie (około pół szklanki octu na 3-4 litry wody) z dodatkiem niewielkiej ilości płynu do naczyń, staje się wszechstronnym, bezpiecznym i proekologicznym środkiem czyszczącym.

    Ocet skutecznie poradzi sobie również z udrożnieniem odpływów. Wystarczy wlać do nich szklankę octu (lub mieszankę pół na pół z sodą), a po kilku minutach zarówno szkodliwe bakterie jak i nieprzyjemny zapach zostaną wyeliminowane.

    Czyści, odświeża, usuwa plamy. Magiczny środek

    Dzięki niemu można usunąć kamień wapienny z kranów, pryszniców, baterii łazienkowych czy czajników. W formie rozcieńczonej sprawdzi się także do mycia podłóg, zastępując standardowe środki dostępne w handlu.

    Ocet wykazuje się również przydatnością w zwalczaniu plam na dywanach, tapicerce meblowej oraz odzieży, jako alternatywa dla proszków do prania czy płynów do zmiękczania tkanin, nadając ubiorom miękkość i delikatność.

    Do prania i płukania. Ocet dobry na wszystko

    Specjalnie przydaje się do odświeżania ręczników, które utraciły swoją świeżość - wystarczy uprać je w pralce, dodając zamiast proszku 2 szklanki octu. Pranie w takiej mieszance sprawi, że ręczniki znów będą miękkie i pachnące.

    Ocet równie dobrze może zastąpić płyn do zmiękczania tkanin. Warto go rozwodnić (w stosunku 1 do 3), dodać kilka kropel olejku eterycznego dla lepszego zapachu, po czym wlać do przegródki na płyn do płukania. Taki domowej roboty preparat zmiękczy ubrania i uchroni je przed blaknięciem.

    Aby pozbyć się niechcianych zapachów z ubrań, takich jak wilgoć czy zapach spalenizny, należy zamoczyć je na noc w ciepłej wodzie z dodatkiem 2 szklanek octu. Pamiętajmy jednak, aby nie stosować go do prania ciemnych, sportowych czy delikatnych tkanin, jak jedwab czy kaszmir, które mogą zostać przez niego uszkodzone.

    © Popularne.pl
    ·

    Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.