Myjesz samochód w ogrodzie? Uważaj, możesz dostać pokaźny mandat

    Mycie auta stanowi kluczowy aspekt dbania o nasz pojazd, o którym nie możemy zapominać. Oczyszczanie i pielęgnacja lakierowanej powierzchni nie tylko poprawia jego wygląd zewnętrzny, lecz także pozwala zachować samochód w świetnej formie. Ciepła pogoda zachęca, aby wykorzystać ją do umycia auta we własnym ogrodzie. Czy za takie działanie może spotkać cię kara? Nim weźmiesz do ręki gąbkę i środek czyszczący, musisz koniecznie zaznajomić się z obowiązującymi przepisami.

    Mężczyzna myje auto na podwórku
    Mężczyzna myje auto na podwórku
    Źródło zdjęć: © Getty Images | Vilin Visuals

    03.03.2024 14:04

    Posiadając swój własny kawałek ziemi, co miałoby cię powstrzymać przed umyciem tam auta? To pozwoli ci uniknąć korzystania z myjni samochodowej i oczekiwania w długich kolejkach. Na pierwszy rzut oka, ten pomysł na czyszczenie auta wydaje się perfekcyjny, ale rzeczywistość wygląda nieco inaczej. Czy możliwe jest mycie auta przy domu bez ryzyka?

    Czy można myć samochód na własnej posesji?

    Spory odsetek kierowców nawet nie zdaje sobie sprawy, iż ich prywatne i domowe mycie auta jest zabronione. Zgodnie z przepisami prawa mycie pojazdów dopuszczalne jest wyłącznie w wyznaczonych do tego miejscach, a więc w myjniach i w warsztatach samochodowych. Z pewnością jesteś zdziwiony tą wiadomością, szczególnie jeśli od wielu lat myjesz swój pojazd w ogrodzie i chciałbyś kontynuować to bez narażania siebie i swoich finansów na kłopoty. Czy istnieje więc sposób na legalne mycie samochodu w warunkach domowych?

    Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

    Aby móc nadal myć swój wóz przy domu, musisz spełnić pewne wymogi. Tutaj wszystko zależy od konkretnej gminy, a dokładniej od Regulaminu utrzymania porządku i czystości. Na pewno takie przepisy obowiązują w twojej okolicy, ale nigdy nie zapoznałeś się z nimi w Biuletynie Informacji Publicznej, a w kontekście mycia pojazdów warto to zrobić. Jak zatem uniknąć grzywny za mycie auta przy domu?

    Co grozi za mycie auta pod domem?

    Jeżeli myjesz wóz na podjeździe, parkingu lub ulicy, przygotuj się na odwiedziny funkcjonariuszy i karę 500 zł. Możliwe, że zastanawiasz się, czemu opłata jest tak wysoka, a wszystko sprowadza się do ochrony środowiska. Gdy myjesz pojazd, a brudna woda nie jest odprowadzana do kanalizacji, lecz wsiąka w ziemię, musisz liczyć się z poważnymi następstwami. Stosowanie specjalnej chemii do mycia pojazdów może być bardzo niebezpieczne dla roślinności ogrodowej oraz fauny.

    Zastosowane środki do czyszczenia aut często przenikają głęboko w ziemię i mogą wpływać na jakość wody gruntowej, co stanowi zagrożenie dla ludzi. Polewanie trawnika tylko czystą wodą nie ma większego sensu i na pewno nie przekona to funkcjonariuszy prawa, jeżeli w ten sposób oczyściłeś auto przy domu.

    Mycie wozu w ogrodzie również nie jest ekonomiczne z punktu widzenia zużycia wody, nawet gdy do tego celu wykorzystuje się wąż ogrodowy lub myjkę ciśnieniową. Według danych statystycznych przez 10 minut samodzielnego mycia samochodu zużywamy aż 320 litrów wody, podczas gdy na myjni potrzebujemy do tego maksymalnie 264 litry! Dlatego mycie auta przy domu w rzeczywistości się nie opłaca.

    mycie samochodusamochódogród
    Wybrane dla Ciebie
    © Popularne.pl
    ·

    Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.