Mycie okien stanie się szybsze i prostsze. Wystarczy skorzystać z tych rad

    Mycie okien jest jednym z tych domowych obowiązków, których staramy się unikać za wszelką cenę. Po zimie okna są szczególnie brudne, a ich czyszczenie stanowi nie lada wyzwaniem. Zbliża się jednak Wielkanoc, kiedy mycie okien staje się kluczowym elementem domowych porządków. Zamiast frustrować się z powodu brzydkich plam, lepiej zapoznaj się z naszymi wskazówkami. Dzięki nim okna będą lśniły czystością.

    Mycie okien z domowymi sposobami
    Mycie okien z domowymi sposobami
    Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Alexander Raths

    03.03.2024 16:13

    W naszym kraju zwyczaj mycia okien przed świętami jest równie powszechny, jak przygotowywanie sałatki jarzynowej. Święta bez nich zdają się być niepełne. W ostatnim czasie pogoda zaczyna nas rozpieszczać, więc warto to wykorzystać i umyć okna w taki sposób, aby zachowały czystość aż do świąt, a może nawet dłużej.

    Mycie okien tymi sposobami to sama przyjemność

    Po zakończeniu sezonu grzewczego szyby pokrywa kurz i zanieczyszczenia, które są łatwo zauważalne. Słońce, które oświetla okna, tylko podkreśla brud oraz zacieki. Taka sytuacja sprawia, że nasza pierwsza reakcja to sięgnięcie po płyn do mycia szyb i ręcznik papierowy. Jest to jakieś wyjście, ale takie pośpieszne mycie okien generuje więcej stresu, niż mogłoby się wydawać. Zamiast czyścić okna, tylko rozmazujemy brud i tworzymy nowe smugi. Oferujemy inne, lepsze metody na czyszczenie okien.

    Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

    Zanim zaczniemy, warto poznać kilka podstawowych zasad. Mycie okien najlepiej zaplanować na dzień, kiedy jest ciepło, ale pochmurnie. W przeciwnym razie bezpośrednio padająće promienie słoneczne będą nagrzewały szybę, a detergent zacznie z niej parować szybciej, co prowadzi do powstawania zacieków i zmarnowania środka czystości.

    Rozpoczynaj mycie okien zawsze od ram i żaluzji. Tam również gromadzi się wiele zanieczyszczeń, które należy usunąć. Dopiero potem zabieraj się za szyby. W przypadku trudno dostępnych miejsc warto skorzystać z szczypiec do grilla, które wcześniej należy owinąć materiałem nasączonym w detergencie. To narzędzie pozwoli dotrzeć do przestrzeni między żaluzjami i usunąć nagromadzony tam brud.

    Mycie okien z domową miksturą czyszczącą

    Choć sklepy mają w ofercie wiele różnych środków do czyszczenia okien, stworzenie domowego płynu do szyb jest bardzo proste, przyjazne środowisku i pomaga zaoszczędzić pieniądze. Najlepsze produkty do tego celu masz już w domu, a są to: woda, ocet i płyn do naczyń. Jakie korzyści przynosi mycie okien octem? Ocet w połączeniu z innymi składnikami efektywnie usuwa brud i odtłuszcza szybę, tworząc ochronną powłokę.

    Tworząc tę mieszankę, pamiętaj, aby dodawać tylko niewielką ilość płynu do naczyń. W przeciwnym razie środek czystości przekształci się w zawiesinę i będzie tylko "smarował" okna. Przed definitywnym polerowaniem warto przetrzeć szyby mieszanką, aby usunąć wszelki brud. Nie trzeba się tu nadmiernie wysilać. W następnym etapie zadbasz o to, by szyby pozostały wolne od smug i zacieków.

    Podczas końcowego etapu czyszczenia okien najlepiej używać... filtrów do kawy! Są one gładkie, nie pozostawiają pyłków ani śmieci, co sprawia, że są doskonałym materiałem do wycierania szyb. Podczas mycia najlepiej stosować różnorodne ruchy, zaczynając od kolistego przecierania aż do wycierania filtrem góra-dół. Ta metoda mycia okien pozwoli ci uniknąć uporczywych smug. Dzięki tym sztuczkom mycie okien nie będzie kojarzyć ci się już tylko z męczącym obowiązkiem.

    mycie okienczyste oknadomowe środki czystości
    Wybrane dla Ciebie
    © Popularne.pl
    ·

    Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.