Lepiej pić zamiast kawy. Ma ogrom właściwości zdrowotnych
Jaką alternatywę dla kawy wybrać? Jedną z dobrych alternatyw będzie kakao — dlaczego to właśnie tego napoju warto spróbować. I w dodatku nie tylko o poranku. Jest co najmniej kilka powodów.
09.04.2024 09:33
Gdy wspominamy o "napoju bogów", myślimy zapewne przede wszystkim o kawie, jednak dla starożytnych mieszkańców enigmatycznych kultur Ameryki Południowej tym mianem określane było... kakao. Majowie oraz Aztekowie na co dzień korzystali z mielonych ziaren kakaowca. To z tych obszarów, dzięki działalności Krzysztofa Kolumba oraz innych marynarzy-odkrywców z Europy, kakao zostało przetransportowane najpierw do Hiszpanii, a następnie rozpowszechnione po całej Europie.
W obecnych czasach kakao, mimo że ciągle jest dostępne w sklepach, musiało nieco ustąpić miejsca kawie w rankingu najpopularniejszych napojów. Czy to jednak słuszna zmiana? Jak zapewne wiesz, kawa ma swoje liczne zalety zdrowotne. Ale czy zdajesz sobie sprawę, że kakao może zaoferować równie wiele, jeśli nie więcej korzyści? Spróbujmy się temu przyjrzeć bardziej szczegółowo.
Kakao to samo zdrowie
Jednym z powodów, dla których może nam umknąć świadomość o prozdrowotnych właściwościach kakao, jest jego częste łączenie z dodatkami o wysokiej kaloryczności i niekoniecznie zdrowymi, takimi jak cukier czy mleko (podobnie jak ma to miejsce w przypadku kawy) — niemniej, możemy je zupełnie pominąć: na przykład posypując sproszkowane kakao owsiankę, naturalny jogurt czy smoothie. Jakie korzyści z tego płyną?
Najistotniejszą korzyścią z konsumpcji kakao jest obecność w nim obfitej ilości antyoksydantów. Te substancje, zwalczające wolne rodniki, umożliwiają naszemu ciału lepszą ochronę przed szerokim spectrum chorób cywilizacyjnych. Ponadto, spowalniają proces starzenia skóry i stabilizują funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego.
Kakao oferuje również bogactwo minerałów takich jak magnez, cynk, sód, wapń i żelazo, witamin z grupy A, E i B, a także kwasów tłuszczowych - oleinowego oraz linolowego. Wszystkie te składniki potrafią stymulować do działania, pozytywnie oddziaływać na poziom serotoniny, zwiększyć efektywność pracy mózgu, obniżyć poziom stresu, a dodatkowo zminimalizować ryzyko chorób neurodegeneracyjnych. Pamiętajmy jednak, by zawsze wybierać wariant bez niepotrzebnych dodatków, które mogą zniweczyć wszystkie te dobrodziejstwa!
Ile rocznie produkuje się kakao na świecie?
W sezonie 2023/24 światowa produkcja kakao spadła o 10,9% do 4,45 miliona ton metrycznych, z czego spodziewany deficyt wynosił 374 000 ton metrycznych. Spadek produkcji był spowodowany starzeniem się drzew i chorobami w głównych krajach producentach, takich jak Wybrzeże Kości Słoniowej i Ghana.