Lakiery do paznokci mogą ci szkodzić. Zwróć uwagę na te szczegóły
Przepiękne, długotrwałe oraz komfortowe. Jednak nie zawsze gwarantują bezpieczeństwo! Zarówno regularne stosowanie lakierów hybrydowych, jak i tradycyjnych, może skutkować nieprzyjemnymi efektami. Niektóre osoby powinny omijać manicure i pedicure szerokim łukiem.
01.04.2024 14:48
Malowanie paznokci przez niektóre kobiety jest postrzegane jako fundamentalny aspekt żeńskiej prezentacji. Co więcej, lakierowane paznokcie mają dla nich takie samo znaczenie jak codzienne nawilżanie ciała balsamem. W intensywnym kolorze, doskonale wyglądającym kształcie i z lśniącą powierzchnią ujrzą udoskonalony wizerunek i manifestują swój osobisty styl. Jednakże, paznokcie pod warstwą pięknych barw, narażone są na uszkodzenia, co można nie tylko dostrzec, ale również poczuć.
Lakier klasyczny czy hybrydowy?
Tradycyjne emalie do paznokci uchodzą za najbardziej nieszkodliwą opcję dla fanek "mani" i "pedi". Kluczowe znaczenie posiada również pigment lakieru – im jest ciemniejszy i trudniejszy do usunięcia, tym bardziej może zaszkodzić płytce paznokcia. Lakiery długotrwałe, które zatrzymują się na paznokciach przez znaczący okres, często zachęcają do użycia zmywaczy z acetonem. A ten nie tylko odwadnia płytę, lecz również może wnikać do macierzy paznokcia.
Lakiery hybrydowe mają opinię bezpiecznych, chociaż pod warunkiem, że używa się ich sporadycznie. Składniki chemiczne znajdujące się w emaliach mogą przedostać się do środka organizmu. Szczególnie narażenie na działanie lamp UV na wcześniej przygotowanej płytce może prowadzić do poważnych i groźnych efektów, które objawiają się osłabieniem, kruchością, żółknięciem oraz kruszeniem się paznokci.
Zachęcamy do czytania dalszej części artykułu poniżej materiału wideo
W tych przypadkach nigdy nie maluj paznokci
Komu nie zaleca się malowania paznokci? W pierwszej kolejności osobom zmagającym się z powracającym zapaleniem skalpu palców. Ponadto, malowanie paznoći jest odradzane ludziom cierpiącym na grzybicę oraz drożdżycę paznokci. Zbierana wilgotność wokół płytki sprzyja namnażaniu się drobnoustrojów.
Osoby mające zaplanowany zabieg operacyjny powinny zrezygnować z lakierów hybrydowych. Gruba powłoka produktu może zniekształcać odczyty fal świetlnych oraz pomiar nasycenia krwi tlenem, kiedy używa się pulsoksymetr.
Malowanie paznokci nie jest również zalecane dla osób alergicznych na składniki znajdujące się w emaliach, mających problem z rozdzielaniem się płytki, chorujących na albinizm, jak również dla dzieci i ciężarnych kobiet w ostatnim trymestrze ciąży.