Kontrole w domach Polaków. Przyjdą sprawdzić cztery rzeczy
Na terenie całej Polski przeprowadzane są inspekcje przez przedstawicieli Poczty Polskiej. Ich głównym celem jest sprawdzenie, czy ludzie płacą abonament RTV. Proces ten wygląda w następujący sposób? Poczta Polska wydała oświadczenie, w którym wszystkie szczegóły zostały dokładnie przedstawione.
05.03.2024 11:08
Rejestracja jest wymagana dla wszystkich urządzeń radiowych i telewizyjnych, aby umożliwić naliczanie opłat abonamentowych za ich użytkowanie.
"Wyjątek stanowią odbiorniki wymienione w art. 5 ust.2 ustawy wykorzystywane wyłącznie przy tworzeniu audycji lub innych przekazów, służące wyłącznie do tworzenia, rozpowszechniania lub rozprowadzania programów radiowych i telewizyjnych, w tym do kontroli jakości rozpowszechniania lub rozprowadzania oraz przeznaczone przez przedsiębiorcę do sprzedaży lub przekazania osobom trzecim do używania na podstawie umów, jeżeli czynności te należą do przedmiotu działalności gospodarczej danego przedsiębiorcy" - znajdujemy w informacji przekazanej przez Poczty Polskiej.
Kontrole obowiązku rejestracji odbiorników RTV przeprowadzają uprawnieni pracownicy Poczty Polskiej S.A. Jednostką dedykowaną do realizacji zadań związanych z kontrolą jest Centrum Obsługi Finansowej. Pracownicy przeprowadzający kontrolę mają obowiązek okazać upoważnienie do wykonywania czynności kontrolnych w zakresie obowiązku rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych i uiszczania opłat abonamentowych za ich używanie, a na żądanie kontrolowanego, również dowód osobisty - podkreślono.
Kontynuacja artykułu znajduje się poniżej materiału wideo
Obywatel podlegający kontroli ma obowiązek zezwolić na sprawdzenie rejestracji sprzętu RTV lub pokazać dokument potwierdzający rejestrację urządzeń radiowych i telewizyjnych.
Abonament RTV. To sprawdzają kontrolerzy
Podczas wizytacji, eksperci koncentrują się na czterech kwestiach:
- Posiadanie urządzenia.
- Możliwość jego odbioru.
- Zarejestrowanie sprzętu.
- Czas eksploatacji urządzenia.
W przypadku stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego pobiera się opłatę w wysokości stanowiącej trzydziestokrotność miesięcznej opłaty abonamentowej obowiązującej w dniu stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika - zauważa Poczta Polska.