Kleszcze upodobały sobie jedną grupę krwi. Sprawdź, czy jesteś na ich celowniku

    Kleszcze posiadają swoje specyficzne upodobania. Wyniki badań przeprowadzonych przez czeskich naukowców ujawniły, że preferują one jedną grupę krwi, która przyciąga ich znacznie bardziej niż pozostałe - mowa o grupie A. Z drugiej strony, kleszcze rzadko kiedy ustanawiają swoimi celami ludzi z grupą krwi B.

    Kleszcze wybierają swoich żywicieli
    Kleszcze wybierają swoich żywicieli
    Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Ladislav Kubes

    06.04.2024 15:08

    Niezwykłe odkrycie zostało dokonane przez zespół czeskich badaczy parę lat temu. Rezultaty ich badań, które opublikowano w 2018 roku na łamach rocznika Medycyny Wiejskiej i Środowiskowej (AAEM), dowodzą, że kleszcze wykazują konkretne preferencje odnośnie grupy krwi swoich ofiar, uznając nie wszystkie z nich za tak samo interesujące.

    Kleszcze i ich ofiary

    Czesi przyjrzeli się kleszczom zwyczajnym (Ixodes ricinus). Do eksperymentu przygotowano grupę 100 pajęczaków, które zbierano z obszarów leśnych w pobliżu Brna. Każdemu z kleszczy zaproponowano "ucztę" składającą się ze świeżej krwi czterech różnych grup, która została rozłożona na płytach Petriego. Pajęczaki miały możliwość swobodnego spożywania tego "przysmaku".

    Kontynuacja artykułu znajduje się poniżej materiału wideo

    Jaką grupę krwi lubią kleszcze?

    Badaniami ustalono, że "posiłki" z "jednego talerza" znikły znacznie szybciej niż z pozostałych. 36 procent kleszczy natychmiastowo zdecydowało się na grupę A. Niewielka, lecz liczna grupa pajęczaków postawiła na krew grupy 0 (32 procent).

    Na końcu listy popularności znalazła się krew grupy AB i B, po którą sięgnęło odpowiednio: 17 i 15 proc. kleszczy.

    Gdy badanie zostało przeprowadzone wielokrotnie, chociaż proporcje nieco się zmieniały, najbardziej pożądaną okazała się grupa A. Tylko garstka kleszczy wybierała płytkę z grupą B i to zawsze było mniej niż 15 proc.

    Czy to oznacza, że osoby o grupie krwi B mogą poczuć się w lesie w pełni bezpiecznie? To nie jest takie pewne. Warto pamiętać, że gdy zostaniemy jedynym dostępnym celem dla kleszcza, nasza grupa krwi może okazać się mało istotna. Dlatego wybierając się na wiosenne spacery warto pamiętać o odpowiedniej ochronie, a po powrocie o sprawdzeniu, czy przypadkiem nie padliśmy ofiarą ataku kleszcza.

    Źródła: Alena Žákovská, Jan Janeček, Helena Nejezchlebová, Hana Lya Kučerová. Wstępne badanie preferencji kleszczy Ixodes ricinus wobec ludzkich grup krwi ABO z wykorzystaniem prostej metody in vitro. Roczniki Nauk Rolniczych i Medycyny Środowiskowej 2018, Tom 25, Nr 2, 326–328

    Odwiedźcie naszą grupę na FB - #Samodbałość. Tutaj będziemy dzielić się najnowszymi informacjami o wywiadach, historiach. Przyłączcie się do nas i zaprosicie znajomych. Czekamy na Was!

    © Materiały WP
    Źródło artykułu:WP Kobieta
    Wybrane dla Ciebie
    © Popularne.pl
    ·

    Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.