Karczownik w twoim ogródku? Naturalne sposoby na pozbycie się szkodnika

    Mimo że zwyczajowo za szkody w przydomowych ogródkach obarcza się krety i norniki, nie zawsze są one sprawcami tych zniszczeń. Bywa, że za problemy odpowiada inny gatunek gryzonia. Jak skutecznie się go pozbyć?

    Karczownik ziemnowodny wyglądem przypomina szczura
    Karczownik ziemnowodny wyglądem przypomina szczura
    Źródło zdjęć: © Adobe Stock | SuperZiemia.pl

    Mowa tutaj o karczowniku, który jest ssakiem z rodziny gryzoni, przynależącym do grupy chomikowatych. Jest również znany pod nazwą szczura wodnego i z wyglądu może przypominać gryzonie zamieszkujące domostwa i miejsca publiczne, jednak preferuje tereny zielone.

    Jak rozpoznać, że na działce żyje karczownik?

    Karczownik, tak jak krety i norniki, w podobny sposób tworzy podziemne korytarze w ogrodach, niszcząc oraz pożerając młode pędy i korzenie roślin oraz krzewów. Żeruje również na ich owocach, a także warzywach, przez co potrafi przyczynić się do znaczących strat dla ogrodników.

    Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

    Rodzina niedźwiedzi opanowała taras. Nagranie to hit

    Te zwierzęta mogą osiągnąć do 25 cm długości, posiadają futro w kolorze brązowym lub niemal czarnym, gładki ogon, a także małe oczy i uszy. Preferują okolice zbiorników wodnych i są najbardziej aktywne nocą. W Polsce są pod ochroną gatunkową, więc agresywna forma ich zwalczania nie jest zalecana.

    Prosty sposób, na pozbycie się karczownika z ogrodu

    Na szczęście, istnieją łagodne, humanitarne sposoby, aby wyeliminować tego nieproszonego gościa z naszego ogrodu. Możemy wykorzystać faktu, że podobnie jak krety i norniki, karczowniki również źle znoszą pewne zapachy.

    Dobrym rozwiązaniem okaże się wlewanie do ich nor odrobiny oleju z czarnego bzu bądź lawendy. Skuteczne będą również czosnek i cebula. Mocny aromat skłoni karczownika do szybkiej zmiany miejsca pobytu. Zasadzenie wspomnianych roślin i warzyw w ogrodzie da pewność, że gryzoń wybierze inny obszar do życia.

    Co ciekawe, mimo że karczowniki z chęcią zasiedlają tereny wokół wód, nie przepadają za wodą w swoich norkach. Stąd kolejny, równie prosty sposób na zmuszenie niechcianych lokatorów do opuszczenia ogrodu, to po prostu zalanie ich korytarzy wodą.

    © Materiały WP

    Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. Tutaj będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowościach. Dołączcie do wspólnoty i zaproście przyjaciół. Oczekujemy na Was!

    Masz informacje, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

    Wybrane dla Ciebie

    © Popularne.pl
    ·

    Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.