Jak rozpoznać, że zbliża się śmierć? Sygnały ciała, które warto znać
Każdego z nas czeka ten sam koniec, jednak mało kto jest na niego przygotowany. Jak jednak rozpoznać, iż czas pożegnania z bliską osobą zbliża się nieubłaganie? Specjalistka w tej dziedzinie podkreśla, że nasze ciała emitują wyraźne sygnały wskazujące na nadchodzącą śmierć. Istotne jest, aby zwrócić uwagę na pewien istotny aspekt.
Przygotowanie się na pożegnanie z kimś bliskim stanowi nie lada wyzwanie dla rodziny. Akceptacja faktu, że ktoś odchodzi może być bolesna, a wzruszenie i łzy często biorą wówczas górę nad próbami kontrolowania emocji.
Wiele osób opiekujących się starszymi lub chorymi krewnymi zastanawia się, czy można przedwcześnie dostrzec znaki nadchodzącej śmierci.
Jak rozpoznać, że ktoś umiera?
Znalezienie sygnałów, że osoba wkracza w fazę umierania, jest możliwe. Symptomy zwiastujące koniec mogą pojawiać się na kilka godzin, dni a nawet tygodni przed śmiercią.
Dalsza część artykułu znajduje się poniżej materiału wideo
Na stronie Unilad można znaleźć rozmowę z dr Carol DerSarkissian, która powiedziała, iż obserwacja osoby umierającej pozwala ustalić, czy rozpoczął się już proces umierania. Dostrzeżenie tych symptomów umożliwia rodzinie przygotowanie się emocjonalnie na nadchodzące wydarzenia, zapewniając jednocześnie umierającemu osobie poczucie bliskości i najlepszą możliwą opiekę.
W ostatnich tygodniach przed śmiercią, chory może wykazywać apatyczność, brak reakcji i utratę zainteresowania światem. Jest to sygnał, który łatwo przeoczyć, szczególnie u osób starszych.
Jednym z widocznych znaków zbliżającej się śmierci są zmiany w wyglądzie skóry. Godziny lub dni przed śmiercią, ciało wysyła ostatnie sygnały. Zmianą, wskazującą na pogarszającą się funkcję serca, jest sinienie skóry na rękach lub nogach, a także wyraziste zaostrzenie rysów twarzy.
Po czym jeszcze można poznać, że bliska osoba umiera?
Osoba zbliżająca się do końca życia może odczuwać ciągłe zmęczenie, senność i wyczerpanie, na tyle intensywne, że trudno jej wstać z łóżka. Może występować również zaburzenie oddychania, które objawia się płytkim oddechem lub dusznościami, a czasami nawet przerwami w oddychaniu.
Specjaliści w dziedzinie opieki paliatywnej zwracają uwagę, że obecność i wsparcie rodziny jest dla umierającego najważniejsze.