Jak psy postrzegają świat? Możesz być zaskoczony
Czy nasze czworonożne towarzysze odbierają świat gorzej niż my? W sieci krążą różnorakie punkty widzenia na ten temat. Okazuje się, że wzrok, obok węchu, jest dla psa niezwykle istotnym zmysłem. Prawda jest taka, że choć psy widzą mniej kolorów niż ludzie, mają one pewne unikalne zdolności.
17.02.2024 17:23
Psy nie widzą świata tylko w odcieniach czarnego i białego. Widzą mniej odcieni, co powoduje, że na przykład nie dostrzegają różnicy między czerwonym a zielonym. Jednak natura zadbała o to, aby nie były one zbytnio poszkodowane. Co jeszcze wiemy o wzroku psa?
Pełna prawda o tym, jak psy postrzegają świat
Jak czytamy na portalu psy.pl, do oczu naszych zwierzęcych przyjaciół wpada więcej światła. Dzięki temu, nawet w ciemności, psy widzą więcej niż my, co kompensuje problem ze zrozumieniem pełnej gamy kolorów.
Psy są również bardziej czujne na ruchy na krańcach swojego pola widzenia. Jednak mogą mieć trudności z dostrzeganiem szczegółów. Na przykład, jeżeli zobaczą na horyzoncie dziwny czarny obiekt, najpierw zaczynają szczekać, zanim zorientują się, że to tylko człowiek spacerujący po ulicy.
Ciekawe jest to, że istnieją różnice w percepcji wzrokowej pomiędzy różnymi rasami psów. To zależy od kształtu czaszki. Czego to dowodzi? Na przykład pies o krótkim pysku jest zwykle krótkowzroczny. Dlatego gra w aportowanie nie jest dla niego atrakcyjna - po prostu nie widzi, w którą stronę leci piłka.
Jak ważny jest zmysł wzroku dla psów?
Oprócz machania ogonem, postury ciała i ułożenia uszu, to właśnie dzięki oczom psy komunikują się ze światem. Według naukowców z Francji, opisanych na portalu psy.pl, nasze zwierzęta są w stanie rozpoznać osobniki tej samej rasy na zdjęciach! To tylko potwierdza, że nie tylko węch, ale też wzrok ma kluczowe znaczenie dla naszych czworonożnych przyjaciół.