Jajka za miliony dolarów. Powstały z miłości do kobiety

    Czy kiedykolwiek natknąłeś się na informacje o jajkach Fabergé? Te zachwycające arcydzieła sztuki zostały stworzone ze względu na głębokie uczucie, jakim car rosyjski darzył swoją małżonkę. Rekordowa cena sprzedaży jednego z tych okazów osiągnęła 30 milionów dolarów, co przekłada się na imponującą kwotę ponad 120 milionów złotych. Jaka jest dokładna historia tych niezwykle kosztownych jajek.

    Jajka Fabergé
    Jajka Fabergé
    Źródło zdjęć: © Getty Images | Lorenzo Di Cola/NurPhoto
    oprac. KMO

    30.03.2024 14:34

    Czy istnieje coś, co może konkurować z głębią miłości? To emocja, która porusza, sublimuje i w pełni absorbuje. Rosyjski władca Aleksander III pokazał, że z miłości do żony jest gotów podjąć nadzwyczajne działania. To właśnie ponad 137 lat temu zdecydował się obdarować swoją żonę niecodziennym upominkiem i zwrócił się do Petera Fabergé z żądaniem stworzenia jajka oprawionego w klejnoty.

    Rozpoczęta inicjatywa przerodziła się w coroczny obrzęd, a każde z takich jajek to dzieło sztuki doceniane po dzień dzisiejszy. Jajka Fabergé osiągają niebotyczne kwoty na aukcjach. Rekordowa sprzedaż wyniosła 30 milionów dolarów, czyli równowartość około 120 milionów złotych. Co interesującego skrywają za sobą te wyjątkowe jajka?

    Ciąg dalszy znajduje się poniżej materiału wideo.

    Jaka jest historia jajek Fabergé?

    Za początek tej niezwykłej historii uznaje się Rosję. Tamtejszy monarcha, Aleksander III, zamówił premierowe jajo od Petera Fabergé z myślą o sprezentowaniu go swojej małżonce, Marii Fiodorównie, jako prezent wielkanocny. Peter Carl Fabergé, jubiler sławnej dynastii Romanowów, wiedział, że musi wykreować coś absolutnie wyjątkowego, czym zachwyci cesarzową. W efekcie powstało jajko "Hen", kryjące w sobie złotego kurczaka.

    Ten projekt tak urzekł żonę cara, że poprosiła, by co roku otrzymywać nowe jajko. Peter Fabergé stał się projektantem każdej kolejnej sztuki. Jego projekty wyróżniały się splendorem. Sławę zyskały za wykorzystywanie drogocennych diamentów oraz za nietuzinkowe mechanizmy. Na przykład, w jednym z jajek artysta zainstalował miniaturową replikę powozu, a w innym skrył luksusowy zegarek.

    Jaka jest cena jajka Fabergé?

    Produkcję jajek Fabergé zakończyło nadejście rosyjskiej rewolucji w 1917 roku. Twórca wykonał w sumie 71 ekstrawaganckich pisanek ze złota, platyny czy diamentów. Gdyby Józef Stalin był świadom, z jak cennych materiałów zostały wykonane jajka Fabergé, nigdy by nie sprzedał 14 z nich za zaledwie 400 dolarów.

    Z powodu burzliwej przeszłości Rosji, wiele pisanek rozsypało się po całym świecie, stanowiąc cenny obiekt zainteresowań dla miłośników sztuki. Wiktor Wekselberg, rosyjski oligarcha, posiada aż 15 tych sztuk. Wystawienie ich na sprzedaż mogłoby podwoić jego majątek, ponieważ obecnie najdroższe jajka na świecie wyceniane są na zawrotne sumy. Jedno z nich zostało sprzedane za aż 30 milionów dolarów, co odpowiada niemalże 120 milionom złotych.

    Wybrane dla Ciebie
    © Popularne.pl
    ·

    Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.