Fotele w pociągach są niebieskie. Dlaczego akurat ten kolor? Ma ukryte znaczenie

    Fotele w wielu środkach transportu do niedawna często były pokryte wielobarwnymi materiałami. Inaczej jest w pojazdach dalekobieżnych takich jak pociągi i samoloty, gdzie dominują siedzenia o spójnych barwach. Okazuje się, że wybór kolorystyki siedzeń nie jest przypadkowy i niesie ze sobą ukryte znaczenie.

    Niebieskie fotele w pociągach, skąd ten kolor?
    Niebieskie fotele w pociągach, skąd ten kolor?
    Źródło zdjęć: © East News | MAREK BAZAK

    W nowoczesnym świecie niewiele elementów jest pozostawionych przypadkowi. Specjaliści poświęcają uwagę nawet na pozór błahym detalom (takim jak przyciski na przejściach dla pieszych, oznaczenia przy kasach samoobsługowych, czy znakowanie dróg i ścieżek rowerowych), kierując się przy tym całą gamą czynników - od regulacji prawnych, przez klarowność komunikacji, aż po estetykę.

    W kontekście komunikacji miejskiej, nie jest tajemnicą, że dominują tam fotele pokryte wielobarwnymi tkaninami, przeważnie utrzymane w ciemniejszej palecie kolorystycznej, często ozdobione geometrycznymi wzorami, pasami czy kropkami. Powód jest prosty – takie wzornictwo i kolorystyka skutecznie maskują zabrudzenia. Przykładowo, w autobusach marki Solaris kursujących po Warszawie spotkać można siedzenia w pojedynczych kolorach (czerwonym i szarym), które wykonane są z materiałów łatwych do czyszczenia, na przykład skóropodobnych.

    Jeśli zaś przyjrzymy się siedzeniom w pociągach, to zazwyczaj są one obite jednolitymi materiałami, głównie w odcieniach niebieskiego lub zieleni. Ma to swoje uzasadnienie, ponieważ oba te kolory posiadają właściwości uspokajające. Specjaliści w dziedzinie psychologii koloru podkreślają, że kolory te pomagają się zrelaksować, sprzyjają odpoczynkowi i wpływają pozytywnie na samopoczucie. Dlatego niebieskie i zielone fotele są często wybierane do pociągów przeznaczonych do dłuższych podróży, gdzie komfort psychiczny pasażerów jest szczególnie ważny, aby uniknąć rozdrażnienia czy nerwowości.

    Podobnymi przemyśleniami kierują się projektantanci wnętrz samolotów, gdzie również przeważają siedzenia w kolorze niebieskim, co ma wspierać stan psychiczny pasażerów. Interesującym faktem jest, że w latach 70. XX wieku niektóre linie lotnicze eksperymentowały z czerwonymi siedzeniami, jednakże z tego pomysłu zrezygnowano stosunkowo szybko. Dzisiaj czerwone elementy (na przykład nakładki na zagłówki) można znaleźć w samolotach linii Air France, co stanowi pewnego rodzaju wyjątek od reguły.

    Źródło artykułu:WP Kobieta
    Wybrane dla Ciebie
    © Popularne.pl
    ·

    Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.