Egipt sprzedał miasto za 35 mld dol. To nadmorski kurort
Po wielu tygodniach domysłów, premier Egiptu, Mostafa Madbouly, potwierdził podpisanie kontraktu ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi na sprzedaż miasta Ras el-Hekma, leżącego na północno-zachodniej linii brzegowej. Transakcję sfinalizowano za 35 miliardów dolarów, co budzi niezadowolenie wśród niektórych obywateli kraju.
24.02.2024 | aktual.: 24.02.2024 16:56
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Podczas spotkania z prasą, gdzie obecni byli reprezentanci obu stron, premier Madbouly ogłosił, iż Egipt otrzyma zapłatę wstępną w wysokości 15 miliardów dolarów już w przyszłym tygodniu, a pozostałe 20 miliardów dolarów będzie wpłacone w ciągu najbliższych dwóch miesięcy.
Artykuł będzie kontynuowany po sekcji video
Egipt sprzedaje miasto Zjednoczonym Emiratom Arabskim
Ten projekt jest największą bezpośrednią inwestycją zagraniczną tego typu. Ras el-Hekma, położone nad Morzem Śródziemnym, zostanie przemienione w nowatorskie miasto z sektorami mieszkalnymi, ośrodkami turystycznymi, placówkami edukacyjnymi, przestrzenią przemysłową, dzielnicą poświęconą finansom i biznesową. Będzie tam również port jachtowy i lotnisko.
Rząd Egiptu jest obecnie przedmiotem krytyki w kraju. Ras el-Hekma to jeden z najbardziej wartościowych, nadbrzeżnych obszarów Egiptu. Według przeciwników transakcji, powinien być on rozwijany przez miejscowych inwestorów. Niemniej, premier Madbouly podkreślił, że rząd egipski będzie posiadał 35-procentowy udział w zyskach projektu, pomimo tego, że jest to prywatna inwestycja - w dużej mierze finansowana przez konsorcjum z ZEA.
Egipt pogrąża się w kryzysie
Kontrakt ma ważne tło. Został podpisany w kontekście trudnej sytuacji ekonomicznej Egiptu, który boryka się z kryzysem walutowym, najwyższą w historii inflacją i niedoborami walut zagranicznych.
Egipt prowadzi negocjacje z Międzynarodowym Funduszem Walutowym odnośnie pakietu pomocowego, przewyższającego 10 miliardów dolarów. Inwestycja w Ras el-Hekma ma pomóc w stabilizacji kursu walutowego, tworzeniu nowych miejsc pracy oraz przyciąganiu zagranicznej waluty, co może pomóc złagodzić obecny kryzys finansowy.
Zarówno rząd Egiptu jak i partnerzy z ZEA liczą na to, że projekt Ras el-Hekma stanie się symbolem nowoczesności i wzrostu, przyciągając inwestorów z całego globu i pobudzając egipską ekonomię. Jego realizacja i długookresowe skutki dla państwa i obywateli będą jednak dokładnie obserwowane i oceniane.