Czy jajka można jeść codziennie? Większość z nas tego nie wie

    Ile razy dziennie wolno spożywać jajka? W jakim momencie stają się one korzystne dla naszego zdrowia, a kiedy zaczynają przynosić szkodę? To nie jest prosta sprawa, ponieważ nauka przekazuje nam mieszane informacje.

    Jajka w codziennej diecie. Czy to rozsądne?
    Jajka w codziennej diecie. Czy to rozsądne?
    Źródło zdjęć: © Canva | John Foxx

    Wygląda na to, że nikt już nie kwestionuje tego, że jajka są ogólnie uznawane za produkt bardzo zdrowy. W nich zawarte proteiny, aminokwasy, minerały i witaminy mają pozytywny wpływ na nasz organizm, metabolizm i masę mięśniową. Powstaje pytanie: ile tak naprawdę można zjeść tych zdrowych produktów dziennie? Kiedy zaczynają one negatywnie wpływać na poziom złego cholesterolu i inne parametry zdrowotne? Opinie niektórych naukowców są naprawdę zaskakujące.

    Dalsza część materiału po filmie wideo

    Jajka pod lupą światowych specjalistów

    W przypadku zaleceń dotyczących różnych pokarmów zwykle pierwsze słowo należy do Światowej Organizacji Zdrowia. Jeśli chodzi o jajka, opinia WHO jest dość jasna. Zalecają spożywanie 10 jajek na tydzień. Amerykańskie Stowarzyszenie Kardiologiczne również wypowiada się w podobnym duchu, rekomendując spożycie między 7 a 14 jajek na tydzień. Wszystko to brzmi zrozumiale i prosto, dopóki nie zadamy sobie pytania: dlaczego tak jest?

    Wiemy ile, nie wiemy dlaczego

    Skąd w ogóle bierze się potrzeba ograniczania spożycia jajek? Osoba "spoza tematu" szybko przypomniałaby o możliwym negatywnym wpływie jaj na poziom cholesterolu. Jednak badania niejednokrotnie dowiodły, że spożywanie jajek nie zwiększa ryzyka chorób sercowych ani miażdżycy. Co więcej, może to działać na korzyść, gdyż fosfolipidy w jajkach potrafią pozytywnie wpłynąć na profil lipidowy człowieka.

    Zdania specjalistów na temat jajek są podzielone
    Zdania specjalistów na temat jajek są podzielone© Canva | yipengge

    Specjalistka na temat spożywania jajek

    W wywiadzie przeprowadzonym na kanale Mateusza Ostręgi na YouTube z profesor Grażyną Cichosz na temat jajek padły bardzo mocne tezy. Ekspertka z dziedziny żywienia wyraziła zdumienie z powodu ograniczeń rekomendowanych przez Światową Organizację Zdrowia i inne instytucje specjalistyczne. W programie dotyczącym nabiału wypowiedziała się tak:

    Aktualnie dopuszcza się spożycie 10 jaj tygodniowo i nadal nie wiadomo, na jakiej podstawie mamy się ograniczać tylko do 10 jaj. Nie wiadomo, z czego wynika to ograniczenie. Tego nikt nie wie. Nie ma niczego w literaturze na ten temat.

    Profesor Cichosz podkreśliła także, że choć powód ograniczenia ilości jajek do spożycia na tydzień nie jest znany, to oczywiste jest, dlaczego nie powinniśmy ich jeść za mało. Może to bowiem prowadzić do poważnych skutków: niedoborów białka, problemów z układem nerwowym, a nawet chorób nowotworowych.

    Wybrane dla Ciebie
    © Popularne.pl
    ·

    Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.