Coraz mniej policjantów. W Polsce zaczyna ich brakować
Sytuacja w polskiej policji nie wygląda najlepiej, o czym świadczy rekordowa liczba wolnych miejsc pracy. Ponad 16 tysięcy etatów w policji pozostaje nieobsadzonych, a władze podejmują próby rozwiązania problemu niedoboru personelu, zachęcając przyszłych kandydatów między innymi obietnicą podwyżek.
06.04.2024 19:19
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Od wielu lat mówi się o trudnościach z rekrutacją do polskiej policji. Niestety, pomimo licznych starań, sytuacja nadal nie ulega poprawie. Zgodnie z doniesieniami Dziennik.pl, liczba wolnych etatów w policji ustanowiła nowy, niepokojący rekord.
Na dzień 1 marca 2024 r., zatrudnienie w policji wyniosło nieco ponad 92,5 tys. osób. Oznacza to brak 16 276 pracowników w porównaniu do istniejących potrzeb. Warto zaznaczyć, że rok wcześniej brakowało około 13 tysięcy policjantów, co także uznawano za rekordową liczbę wolnych wakatów.
Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Dziennik.pl, najwięcej wolnych miejsc pracy odnotowuje się w garnizonach: stołecznym (2 371 wolnych miejsc), na Śląsku (1 863) oraz w Dolnym Śląsku (1 274). Podobnie zła sytuacja występuje w Małopolsce z deficytem 1 038 funkcjonariuszy, w Wielkopolsce z 974 wolnymi etatami i łódzkim, gdzie brakuje 950 policjantów.
Ostatnio Komenda Stołeczna Policji zasygnalizowała, że na każdego policjanta rozpoczynającego służbę przypada aż dziewięciu, którzy decydują się ją opuścić.
Zachęcamy do dalszej lektury artykułu znajdującego się poniżej materiału wideo
Rekordowo niską liczbę wakatów notują województwa: świętokrzyskie (256 miejsc), podkarpackie (289) oraz opolskie (333).
W Polsce brakuje policjantów. Co na to władza?
W reakcji na braki, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji rozpatruje wprowadzenie nowych rozwiązań, które mają na celu zapobieganie pustkom w komisariatach. Zmiany w procedurach kwalifikacyjnych są jednym z kroków mających ułatwić powrót do służby byłym funkcjonariuszom oraz przyspieszyć przyjęcie absolwentów szkół policyjnych.
Dodatkową zachętą dla kandydatów ma być atrakcyjniejsze wynagrodzenie. Policjanci otrzymali już 20 proc. podwyżki. Wprowadzone zastały również kampanie promocyjne na skalę krajową, mające na celu zachęcenie do aplikowania na wolne stanowiska. Utworzono specjalną jednostkę w strukturach Komendy Głównej Policji, która zajmuje się rekrutacją i szkoleniem nowych pracowników.
Jak donosi Dziennik.pl powołując się na MSWiA, plan zakłada ambitny cel rozbudowy miejsc pracy w policji do 110 709 wakatów. Co roku liczba ta ma być stopniowo zwiększana. Zdaniem specjalistów, deficyt personelu i trudności z rekrutacją kandydatów prowadzą do obniżania kryteriów naboru, co budzi liczne obawy dotyczące jakości przeprowadzanego szkolenia w policji.