×

10 najgorszych państw, w których przyszło żyć kobietom. Przemoc i gwałt jest tam codziennością

Jak wygląda kobieta XXI wieku? Jest pewna siebie, niezależna, wie czego chce, jest zdrowa i promienieje szczęściem. Niestety to, co dobrze czyta się w Internecie, nie zawsze pokrywa się z rzeczywistością.

Pomimo rozwoju i dostępu do najnowocześniejszych technologii, niektóre z nas cierpią, są nękane, nie mają co jeść i nigdy nie będą czuły się docenione i szanowane. Dyskryminacja ma miejsce w wielu krajach, a my chyba nie do końca zdajemy sobie z tego sprawę.

10 najgorszych państw do życia dla kobiet

1. Afganistan

Kobieta przeciętnie żyje około 45 lat, o rok mniej niż afgański mężczyzna. Po trzech dekadach wojny i represji opartych na religii, wiele kobiet nie umie czytać i pisać. Ponad połowa z nich wychodzi za mąż zanim skończy 16 lat, a co druga umiera w czasie porodu. Przemoc w rodzinie jest tak powszechna, że 87% kobiet przyznaje się do jej doświadczania. Ponad milion kobiet zmuszanych jest do prostytucji. Afganistan jest jedynym krajem, w którym stopa samobójstw kobiet jest wyższa niż mężczyzn.

2. Demokratyczna Republika Konga

We wschodniej części DRK wojna pochłonęła ponad 3 miliony istnień ludzkich, a na linii frontu znalazły się także kobiety. Rządy są brutalne i bezwzględne. Wiele kobiet umiera z powodu nieleczonych chorób. Wirus HIV także zbiera swoje żniwo. Ten kraj ma potencjał bycia jednym z najbogatszych krajów Afryki, ze względu na obfitość w zasoby naturalne – pozostaje jednak jednym z najmniej rozwiniętych krajów świata. Co najmniej 7,5 miliona ludzi potrzebuje pilnej pomocy humanitarnej. Według tego, co ustaliło ONZ, co godzinę w tym państwie dochodzi do gwałtu na 48 kobietach.

3. Irak

Inwazja przez USA na „wyzwalanie” Iraku od Saddama Husajna uwięziła kobiety w piekle przemocy religijnej. Wskaźnik analfabetyzmu, niegdyś najwyższy, należy obecnie do najniższych, ponieważ rodziny boją się porwania i gwałtu i dlatego wysyłają dziewczynki do szkoły. Kobiety, które kiedyś chodziły do pracy, pozostają w domu. Tymczasem ponad milion kobiet zostało wysiedlonych ze swoich domów, a kolejne miliony nie są w stanie zarobić na jedzenie.

4. Nepal

Wczesne małżeństwo i poród wyczerpują niedożywione kobiety. Jedna na 24 umiera w czasie ciąży lub porodu. Córki, które nie są zamężne, mogą zostać sprzedane handlarzom, zanim osiągną wiek dojrzewania. Wdowy doświadczają skrajnego nadużycia i dyskryminacji – uważane są za czarownice.

5. Sudan

Podczas gdy sudańskie kobiety poczyniły postępy pod zreformowanymi przepisami, sytuacja tych w Darfurze, w zachodnim Sudanie, pogorszyła się. Porwania, gwałty czy przymusowe wysiedlanie, zniszczyły życie ponad miliona kobiet, począwszy od 2003 roku. Dostęp do wymiaru sprawiedliwości jest niemal niemożliwy dla kobiet będących ofiarami przemocy.

6. Gwatemala

Kobiety spotykają się każdego dnia z przemocą domową, gwałtem i bardzo wysokim wskaźnikiem zarażań wirusem HIV.

7. Mali

Jeden z najbiedniejszych krajów na świecie. Kobiety muszą mierzyć się z okaleczeniami narządów płciowych, wiele z nich jest zmuszanych do wczesnych małżeństw, a jedna na dziesięć umiera w czasie ciąży lub porodu.

8. Pakistan

W plemiennych obszarach przygranicznych w Pakistanie kobiety są gwałcone w wyniku kary za zbrodnie mężczyzn. Jednak zabójstwo honorowe jest bardziej rozpowszechnione, a odnowiona fala religijnego ekstremizmu dotyczy kobiet-polityków i prawniczek.

9. Arabia Saudyjska

Kobiety w Arabii Saudyjskiej są traktowane jako osoby pozostające na utrzymaniu mężczyzny. Pozbawione prawa do prowadzenia samochodu lub przebywania w publicznym miejscu z mężczyznami, są ograniczone do ściśle segregowanego życia pod groźbą surowej kary.

10. Somalia

W stolicy Somalii, Mogadiszu, okrutna wojna domowa spowodowała atakowanie kobiet, które były tradycyjną ostoją rodziny. W społeczeństwie, które się rozpadło, kobiety są narażone codziennie na gwałt, słabą opiekę zdrowotną w czasie ciąży i na atak zbrojnych gangów.

Zbyt wiele złożonych czynników, często zakorzenionych w normach społecznych i kulturowych nadal utrudniają kobietom i dziewczętom wykorzystywanie ich potencjału i korzystanie z postępu społecznego. Poniżane, bite, gwałcone i psychicznie niszczone. Nie tak powinien wyglądać świat…

Gdzie zatem najbezpieczniej żyje się kobietom?

W takim zestawieniu bierze się pod uwagę długość życia, wykształcenie, znaczenie w społeczeństwie, standard życia i relacje międzyludzkie. Oto lista państw:

1. Islandia
2. Norwegia
3. Australia
4. Kanada
5. Irlandia
6. Szwecja
7. Szwajcaria
8. Japonia
9. Niderlandy
10. Francja

Niewyobrażalne, że w XXI wieku dzieją się takie rzeczy…

Może Cię zainteresować