×

Wielu z nas zastanawia się, jak żyją księża. Te 3 budynki należące do duchownych zapierają dech

Wiele osób stara się pomagać ludziom, których doświadczył los, choć sami nie prowadzą luksusowego życia. Takie wartości szczególnie promuje wiara, w której zostaliśmy wychowani.

Duchowieństwo

Sam papież Franciszek prowadzi skromne życie i nawołuje, by duchowieństwo nie skupiało się na gromadzeniu majątków, a pomocy i służbie ludziom. Niestety na apele głowy kościoła głusi pozostają księża w naszym kraju. Oczywiście nie o wszystkich mowa, jednak warunki w jakich żyją niektórzy z nich, mogą przyprawić o zawrót głowy.

Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź

Zabytkowa posiadłość arcybiskupa Głodzia imponuje i z pewnością wzbudza zazdrość. Gmach znajduje się przy ulicy Brzegi w Gdańsku i został wzniesiony w 1828 roku. Choć duchowny wprowadził się tam dopiero z początkiem 2011 roku, na tym nie koniec rewelacji.

Pałac arcybiskupa Głodzia gwarantuje wszelkie wygody i luksusy, o co zresztą osobiście zatroszczyły się władze miasta. Działka przy posiadłości o powierzchni 33 arów została wyceniona na prawie pół miliona złotych, w ręce duchownego jednak trafiła za jedyne 4,5 tysiąca.

Kuria Biskupia i Seminarium Duchowne

W ogromnym gmachu, w którym kiedyś mieściła się żeńska szkoła dla dziewcząt z zamożnych rodzin, dziś znajduje się Kuria Biskupia i Seminarium Duchowne. Po 1945 roku legnicki budynek stał się klubem oficerskim Armii Radzieckiej, a od 1993 roku pełni nową funkcję.

Rozmach z jakim wzniesiono budowlę zapiera dech w piersiach i robi wrażenie. Zupełne przeciwieństwo skromności sprawia, że wiele osób pragnie zapytać, dlaczego jeden z największych budynków w Legnicy należy do kościoła i czy taki przepych jest konieczny?

Siedziba biskupów

Biskupi Diecezji Pelplińskiej nie chcą być gorsi od Legnickich kolegów i sprawili sobie równie efektowną siedzibę. Na terenie należącym do duchowieństwa znajduje się jedna z największych świątyń ceglanego gotyku, którą można znaleźć w Polsce.

Może Cię zainteresować