×

Jak zrobić karmnik dla ptaków by był funkcjonalny i estetyczny jednocześnie?

Zimą warto dokarmiać naszych małych skrzydlatych przyjaciół, ze względu na ich pożyteczność. Odwdzięczą się one doskonałym śpiewem na wiosnę oraz zjedzą szereg szkodników, atakujących rośliny czy nas samych. Jeżeli zaś karmnik ustawisz w miejscu dobrze widocznym, to zapewnisz dzieciom doskonałą rozrywkę i możliwość obserwowania natury na żywo. Jak zrobić karmnik? Sposobów jest wiele. Najczęściej spotykamy te wykonane z drewna, jednakże wytworzenie ich wymaga posiadania kilku podstawowych narzędzi jak i szczypty umiejętności manualnych. Znacznie prostszą i szybszą opcją będzie karmnik z butelki. Zapraszamy do kreatywnej zabawy.

Karmnik dla ptaków z drewna

Jeżeli chcesz się posiłkować deskami, to dotnij z nich podstawę (najłatwiej prostokątną bądź kwadratową). Kolejno zaś wykonaj jej obramowanie, by jedzenie nie wypadało zbyt łatwo z karmnika. Najprościej będzie użyć do tego takich samych desek, tylko przeciętych wzdłuż (na 2 bądź 3 części – w zależności od ich szerokości). Analogicznie wykonaj również słupki podtrzymujące daszek. Przytwierdź je do utworzonej podstawy, najlepiej mocując wkrętami od spodu jak i z boku (łącząc z obramowaniem). Kluczowym elementem w konstrukcji karmnika jest dach. Jego obecność zabezpiecza ptaki przed trudnymi warunkami atmosferycznymi, dzięki czemu mogą stosunkowo spokojnie i bezpiecznie posilić się. Jednakże najważniejszą jego funkcją jest ochrona pożywienia przed zasypaniem przez śnieg. Daszek powinien mieć duży spadek, by nie utrzymywała się na nim zbyt długo wilgoć (prowadzi ona bowiem do szybkiego niszczenia drewna). Osoby o większych zdolnościach manualnych mogą pokusić się o skonstruowanie dwuspadowego daszku. Początkujący niech lepiej postawią na jednospadowy. Wtedy filary dachu po jednej stronie karmnika powinny być dłuższe zaś po drugiej krótsze, by zachować odpowiedni pochył. Deski tworzące dach warto połączyć ze sobą od spodu cienką listewką, która zapewni ich stabilność. Wierzch warto pokryć warstwą papy bądź inną okładziną z wodoodpornego materiału, by dodatkowo uszczelnić i przedłużyć żywotność konstrukcji. Wersją nie wymagającą posiadania właściwych narzędzi jest karmnik dla ptaków wykonany z gałązek. Wybierz te o stosunkowo prostej i drobnej formie. Podstawę wykonaj z twardego pojemnika plastikowego, np. po warzywach z supermarketu. Całość obklej drobnymi gałązkami, z nich też wykonaj wsporniki dla daszku – przyklejając bądź przykręcając je do gałązek podstawy. Następnie pomiędzy filarami rozciągnij kawałek wodoodpornego materiału, który będzie pełnił rolę dachu. Pamiętaj zawsze o tym, by karmniki stawiać w miejscach trudno dostępnych dla kotów czy innych drapieżników, mogących wykorzystać okazję dla złowienia ofiary.

jak-zrobic-karmnik

Karmnik dla ptaków z butelki – najprostsza z opcji

W przypadku gdy zależy Ci na maksymalnie szybkim i prostym wykonaniu karmnika, zdecyduj się na patent z butelką. Możesz do tego wykorzystać 5-litrowy baniak po wodzie mineralnej. Zachowaj jego zakrętkę, oderwij etykietę i na wysokości ok ¼ od dna wytnij otwór na jednym z boków butelki. Niech sięga on około ¾ jej wysokości. Do środka nasyp ziaren a całość zawieś na uchwycie od zakrętki, bądź przymocuj dodatkowo sznurkiem. Pamiętaj o wyborze trudno dostępnego dla drapieżników miejsca. Dodatkowo u dołu każdej wspomnianej konstrukcji możesz przytwierdzić haczyk, na którym zawiesisz specjalne kolby z ziarnami.

Może Cię zainteresować